Cóż to był za start tegorocznego sezonu iXS Pucharu Europy DH! Ponad 400 zawodników z 33 krajów stanęło na starcie pierwszej rundy, która została rozegrana na legendarnej już trasie w słoweńskim Mariborze.

Po trzech latach przerwy, międzynarodowy wyścig zjazdowy powrócił w ten weekend do Mariboru. Była to zarazem inauguracja sezonu startów pod znakiem iXS Pucharu Europy DH. Szybko okazało się, że Maribor nic nie stracił ze swojej popularności przez te kilka lat, a trasa mocno zmieniła się od ostatniego wyścigu. Cała sekcja z rock gardenem została przebudowana, a trasa nie straciła nic ze swojej jakości. Organizatorzy perfekcyjnie poradzili sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi (ogromne śnieżyce), które nawiedziły Słowenię w marcu, a sama trasa była przygotowana perfekcyjnie.

Podczas wyścigu warunki pogodowe nie mogły być lepsze. Letnie temperatury i suche trasy rzadko zdarzają się w tym miejscu w połowie kwietnia. Na starcie stawiło się ponad 400 zawodników z 33 krajów, a wśród nich sporo osób ze światowej czołówki. W końcu to idealna okazja by zaliczyć start po cenne punkty tuż przed pierwszą rundą Pucharu Świata DH, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w chorwackim Losinj.

iXS Puchar Europy DH 2018: Laurie Greenland i Myriam Nicole wygrywają pierwszą rundę w Mariborze
Tracey Hannah

Kwalifikacje

Po piątkowym pieszym zapoznaniu się z trasą oraz pierwszych treningach, rozpoczęły się kwalifikacje. Dla kategorii elita mężczyzn była to zarazem jedyna szansa by móc walczyć o zwycięstwo w niedzielnym super finale, do którego awansuje 30 najlepszych zawodników.

Wśród pań czas dnia ustaliła Myriam Nicole (Commencal Vallnord) z wynikiem 4:06.275. Tuż za nią uplasowała się Tracey Hannah (Polygon UR), a trzecia była świeżo upieczona Mistrzyni Europy DH Monika Hrastnik (Blackthorn).

W rywalizacji panów najszybszym zawodnikiem okazał się Amaury Pierron (Commencal Vallnord), który uzyskał czas 3:31.629. Drugi na mecie podczas kwalifikacji był Troy Brosnan (Canyon Factory Team), a przegrał zaledwie o setne sekundy.

Simon Chapelet

Finały

Niedziela przywitała zawodników oraz kibiców wspaniałą pogodą. Niebo nie było zachmurzone, a słońce świeciło z pełną mocą. Impreza rozpoczęła się od czterogodzinnej sesji treningowej, a następnie rozpoczęła się walka o pierwsze punkty w tym sezonie.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli mastersi. Najszybszym zawodnikiem okazał się Fabrizio Dragoni (Alessi Racing Team), który wygrał również kwalifikacje. Drugi na mecie był Dominik Dierich (TREK AmperRad), a trzecie miejsce zajął Billy Caroli (Fabien bike tramelan).

Valentina Höll

U17 & U19

Następnie na trasie pojawili się najmłodsi zawodnicy z kategorii U17. Najlepszym zawodnikiem został Simon Chapelet (Polygon UR Development), który z czasem 3:42.845 zdominował swoją kategorię. Podium uzupełnili Blake Ross (Revolution Products NZ) oraz Chris Cumming (Wideopenmag). Wśród dziewczyn U17 najszybsza była Siel van der Velden (VDV), która wygrała z ponad 20-sekundową przewagą.

Kategoria U19 to z kolei triumf Valentiny Höll (SRAM Rockshox Factory Racing). Czas, który uzyskała uplasowałby ją na trzecim miejscu w elicie kobiet. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że już za tydzień zadebiutuje w Pucharze Świata DH w Chorwacji.

Myriam Nicole

Elita kobiet

Następnie na trasie pojawiły się panie startujące w kategorii elita kobiet. Walka o fotel liderki była bardzo zacięta. Jako pierwsza do zwycięskiego sobotniego czasu zbliżyła się Nina Hoffmann (Santa Cruz Bicycles). Z prowadzenia zrzuciła ją dopiero Monika Hrastnik, która uzyskała 8-sekundową przewagę. Jednak kto by się spodziewał, że Myriam Nicole będzie jeszcze szybsza? Ostatecznie wpadła na metę z wynikiem 3:55.398 i zgarnęła zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Tracey Hannah, a Hrastnik była trzecia.

Kye A´hern

Juniorzy

W kategorii junior George Kerr (Propain Dirt Sixpack) był pierwszym zawodnikiem, który zbliżył się do zwycięskiego przejazdu z sobotnich kwalifikacji. Z czasem 3:51.172 mógł spokojnie rozsiąść się na fotelu lidera i oczekiwać na wyniki pozostałych. Ostatecznie najszybszym zawodnikiem dnia okazał się Kye A’hern (Canyon Factory Racing), który wygrał z czasem 3:31.371. Co ciekawe, był to lepszy rezultat niż zwycięski przejazd kwalifikacji elity mężczyzn. Drugie miejsce zajął Henry Kerr (Propain Dirt Sixpack), a trzeci był Stefano Introzzi (Scout / Nukeproof).

Laurie Greenland

Super finał elity mężczyzn

Na sam koniec dnia przyszła pora by rozegrać super finał elity mężczyzn. Pierwszym dobrym rezultatem był przejazd Mistrza Świata DH Juniorów z 2015 roku i vice-Mistrza Świata DH 2016, Lauriego Greenlanda (MS Mondraker Team), który uzyskał czas 3:27.997.

Ponad połowa zawodników wciąż czekała na start, ale nawet najlepsi zawodnicy nie byli w stanie zbliżyć się do wyniku Lauriego. Mark Wallace (Canyon Factory Team), Brendan Fairclough (Scott Velosolutions) czy Brook MacDonald (MS Mondraker) okazali się gorsi, a na trasie zostało już tylko trzech zawodników. W tym momencie do gry wkroczyła pogoda, która pogroziła deszczem. Dakotah Norton (Unior Devinci Factory Team) oraz Troy Brosnan nie dali rady, a Amaury Pierron wpadł na metę z czasem gorszym o 1.7 sekundy.

Tym samym zwycięzcą pierwszej rundy iXS Pucharu Europy DH w sezonie 2018 został Laurie Greenland. Drugie miejsce zajął Amaury Pierron, a trzecie Brook MacDonald. Tuż za podium znaleźli się Brendan Fairclough i Mark Wallace.

iXS Puchar Europy DH 2018: Laurie Greenland i Myriam Nicole wygrywają pierwszą rundę w Mariborze iXS Puchar Europy DH 2018: Laurie Greenland i Myriam Nicole wygrywają pierwszą rundę w Mariborze
Podium kategorii elita mężczyzn oraz elita kobiet

Wyniki Polaków

Do super finału elity mężczyzn z dobrym rezultatem zakwalifikował się Sławomir Łukasik (Hiag Data NS Bikes Factory Racing), ale nie poszło mu już tak dobrze. Pomimo znakomitej trzeciej lokaty podczas środkowego pomiaru czasu, na metę przyjechał z ostatnim czasem i przebitą oponą. W kategorii U19 na trzynastej pozycji uplasował się Krzysztof „Kriss” Kaczmarczyk (GO RIDE Racing Team). Tuż za nim na piętnastym miejscu zawody ukończył Filip Rawicki (B.P. Reactor).

Wśród zawodników kategorii U17 na 35 miejscu sklasyfikowany został Aleks Kaszycki (GO RIDE Racing Team). Kategoria masters to z kolei 16 lokata Aleksandra Wieczorkiewicza (3Racing Downhill Group oraz 31 miejsce jego kolegi z zespołu Piotra Kosińskiego.

Tym samym Maribor dostarczył nam perfekcyjny wyścigowy weekend. Trasa została ulepszona jakościowo, a na starcie stawiło się mnóstwo zawodników, którzy z kibicami stworzyli wspaniałą atmosferę. Również pogoda dopisała przez prawie cały wyścig i momentami było cieplej niż w lecie ubiegłego roku. Druga runda iXS Pucharu Europy DH również zostanie rozegrana w Słowenii, ale tym razem zawodnicy powalczą w Kranjskiej Gorze.

Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Pełne wyniki: racement.com
Zdjęcia: Rick Schubert