Francuz Baptiste Pierron (Dorval AM) oraz Szwajcarka Camill Balanche zostali nowymi Mistrzami Europy DH. Zawody odbyły się w miniony weekend w Pampilhosa da Serra w Portugalii.

Baptiste Pierron i Camille Balanche.

Elita mężczyzn

Walka w elicie mężczyzn o złoty medal była bardzo zacięta. Trzech najlepszych zawodników dzieliła mniej niż sekunda. Ostatecznie to Francuz Baptiste Pierron okazał się najlepszy i z czasem 3:13.501 wygrał zawody i został nowym Mistrzem Europy DH. Tuż za nim uplasował się jego rodak oraz kolega z zespołu Benoit Coulanges, który był wolniejszy o 0.812s. Zaledwie 0.013s dzieliło Austriaka Davida Trummera od srebrnego medalu i tym samym musiał zadowolić się brązowym krążkiem.

Baptiste Pierron

Jestem bardzo zadowolony z tego jak potoczył się wyścig na tej bardzo trudnej i wymagającej trasie. Zdecydowanie można by tu rozegrać Puchar Świata DH.

– Baptiste Pierron

Portugalczyk Gonçalo Bandeira był z kolei najlepszym juniorem w całych zawodach i ostatecznie został sklasyfikowany na 33 pozycji.

Chciałem powalczyć o końcowe zwycięstwo, ale przeszkodził mi w tym upadek na trasie. Gdyby nie to, to myślę, że byłbym w czołówce elity mężczyzn. Teraz pozostaje mi się skupić na Mistrzostwach Świata DH. To mój pierwszy rok jako junior i wciąż mam dużo nauki oraz pracy przed sobą, ale mam nadzieje na dobre rezultaty w tym roku.

– Gonçalo Bandeira

Elita kobiet

Również wśród pań rywalizacja o tytuł była bardzo zacięta. Ostatecznie najlepsza okazała się Szwajcarka Camille Balanche, która wygrała z czasem 3:41.609. O zaledwie 0.063s wolniejsza była broniąca tytułu z zeszłego roku, Słowenka Monika Hrastnik (Dorval AM). Na najniższym stopniu podium ze stratą 0.189s znalazła się Włoszka Veronika Widmann (Insync Racing).

Camille Balanche

Trasa była bardzo trudna i wciąż miałam wrażenie, że nie mam odpowiedniej prędkości, że jadę za wolno. To sprawiało, że trzeba było ryzykować i łatwo było o błędy. Jestem bardzo zaskoczona moim wynikiem i nie spodziewałam się, że tak dobrze mi pójdzie. Po pierwszych treningach liczyłam na dobry rezultat, ale nie aż tak dobry. Jestem bardzo szczęśliwa!

– Camille Balanche

Masters

Portugalscy weterani okazali się być w świetnej formie i zdobyli w sumie pięć złotych medali, dwa srebrne i jeden brązowy krążek.

Nowi Mistrzowie Europy DH.

Najszybszy w kategorii Masters 30 był Daniel Pombo (Cycle Madeira Clube Desportivo), który z czasem 3:24.746 o 0.338s wyprzedził Hiszpana Manuela Pellona (BDM Bike Club) io 4.401s Niemca Benny’ego Strassera (Magura Santa Cruz).

Kategoria Masters 35 padła łupem Luísa Ribeiro (UD Lorvanense), który wyprzedził Paulo Dominguesa (MS Racing Portugal / Estrelas da Amadora) oraz Hiszpana Borję Comesañę (Tres Lunas Race / Acerbis Ariete). Pozostałe portugalskie tytuły powędrowały do Fátimy Vida (Associação 20 Km Almeirim / Restaurante O Forno), która najszybsza była wśród pań Masters 30, oraz Rui’ego Porteli (Masters 60) i Rui’ego d’Almeidy (Masters 65), którzy w swoich kategoriach byli jedynymi startującymi.

João Estêvão (Wildpack Algarve Racing) zajął drugie miejsce w kategorii Masters 50, a pokonał go Hiszpan Ramon Figueras (Molabikes Team). Z kolei Ana Martins (Casa do Povo de Abrunheira) zdobyła brązowy medal w kategorii pań Masters 35, a triumfowała Hiszpanka Estefania Cabarcos (BDM Bike Club).

W pozostałych kategoriach triumfowali: Masters 40 – Włoch Paolo Alleva (Team Scoutbike.com), Masters 45 – Włoch Oscar Colombo (Team Scoutbike.com), Masters 55 – Francuz Bruno Rizzo (Dorval AM) oraz Holenderka Manon Bernardet Hooijschuur (BMX Terrassa Club).