Na ten dzień czekali wszyscy fani rowerowego zjazdu. Puchar Świata DH 2021 miał wystartować już wcześniej, ale z powodu światowej pandemii koronawirusa inauguracja przesunęła się na czerwiec i tym samym w minioną sobotę pierwsze punkty zostały wywalczone w austriackim Leogangu.

Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Pogoda podobnie jak podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata DH nie rozpieściła uczestników. W trakcie treningów i kwalifikacji przeszło kilka mocnych opadów, co sprawiło, że na sobotnie przejazdy finałowe, druga część trasy nazwana na cześć Vali Höll, była bardzo błotnista i śliska.

Elita mężczyzn

W rywalizacji mężczyzn wzięło udział również dwóch naszych zawodników – Sławomir Łukasik oraz Wojciech Ranosz. Niestety obydwaj nie zakwalifikowali się do sobotnich przejazdów finałowych, zajmując odpowiednio 86 oraz 136 miejsce.

Aaron Gwin / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Pierwszy przejazd na trasie finałów zaliczył Nowozelandczyk Matthew Walker (Pivot Factory Racing), który uzyskał czas 4:07.719, co jest aż o 30 sekund wolniejszym przejazdem od najlepszego wyniku kwalifikacji Australijczyka Troya Brosnana (Canyon Collective Factory Team). Pierwszym zawodnikiem, który zbliżył się do wyniku Brosnana z kwalifikacji okazał się Nowozelandczyk George Brannigan (Propain Factory Racing), a taki rezultat zapowiada, że będzie bardzo ciekawie w trakcie przejazdu czołówki!

Laurie Greenland / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Na dłużej na prowadzeniu utrzymał się dopiero Brytyjczyk Laurie Greenland (MS Mondraker Team), którego z fotela lidera zepchnął wracający do ścigania po długiej przerwie spowodowanej kontuzją, Francuz Amaury Pierron (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction). Niesamowitego pecha miał jego rodak Loris Vergier (Trek Factory Racing DH), który w barwach nowego zespołu zaliczył przejazd od… złapania kapcia i tym samym odpuścił dalszy przejazd.

Benoit Coulanges / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Wydawało się, że bliski pokonania Pierrona będzie Amerykanin Luca Shaw (Santa Cruz Syndicate), ale po dobrej jeździe w pierwszej połowie trasy, stromy las w drugiej części pogrzebał jego szanse. Również zwycięzca ubiegłorocznej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata DH Brytyjczyk Matt Walker (Madison Saracen Factory Team) miał rewelacyjny przejazd aż do leśnej sekcji, która również zabrała mu szanse na zwycięstwo. Podobnie pojechał Francuz Loic Bruni (Specialized Gravity), który jechał z kontuzją kostki. Pierwsza część trasy na styku, ale druga dużo wolniej od swojego rodaka.

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Czasu Amaury’ego nie dali rady pobić m.in. Brytyjczyk Bernard Kerr (Pivot Factory Racing), Amerykanin Aaron Gwin (Intense Factory Racing), reprezentant RPA Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) czy Nowozelandczyk Brook MacDonald MS (Mondraker Team). W tym momencie na starcie zostało tylko dziesięciu najlepszych zawodników z kwalifikacji. Rewelacyjny przejazd miał kolejny Francuz w stawce, Thibaut Daprela (Commencal/Muc-Off by Riding Addiciton). W pierwszej sekcji miał aż 3 sekundy przewagi i wydawało się, że fatalny błąd w lesie zniweczy jego przejazd, ale ostatecznie pokonał swojego kolegę z zespołu o 0.243s.

Thibaut Daprela / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

W tym momencie na starcie zostali tylko Brytyjczyk Danny Hart (Cube Factory Racing) i Australijczyk Troy Brosnan (Canyon Collective Factory Team). Obydwaj zawodnicy pojechali słabo od samego początku, ale stopniowo zmniejszali stratę. O ile Hart nie dał rady wskoczyć do pierwszej piątki, to Brosnan nagle znalazł się na prowadzeniu po najtrudniejszej sekcji! Ostatecznie wpadł na metę z czasem 3:26.019 i wygrał całe zawody!

Drugie miejsce zajął Thibaut Daprela (+1.235s), trzeci był Amaury Pierron (+1.478s), czwarty Brytyjczyk Reece Wilson (Trek Factory Racing DH, +1.898s), a piąty Francuz Benoit Coulanges (Dorval AM Commencal, +2.234s).

Elita kobiet

Wszystkie oczy zwrócone były na zwyciężczynię kwalifikacji oraz lokalną zawodniczkę, Austriaczkę Valentinę Höll (RockShox Trek Race Team). Jednak startowała jako ostatnia, a przed nią na trasie działo się naprawdę sporo.

Vali Höll / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Pierwszą liderką, która utrzymała się dłużej była Szwajcarka Emilie Siegenthaler (Pivot Factory Racing), która uzyskała czas 4:20.667. Z prowadzenia zepchnęła ją dopiero Brytyjka Tahnee Seagrave (Canyon Collective FMD), a tuż po niej rewelacyjny przejazd zaliczyła Słowenka Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal) i to ona objęła prowadzenie.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Wtedy przyszła kolej na Mistrzynię Świata DH z 2020 roku, która w niesamowicie trudnych warunkach zdobyła złoty krążek – Szwajcarkę Camille Balanche (Dorval AM Commencal). Camille ponownie pokazała, że świetnie czuje się w trudnych warunkach i wskoczyła na fotel liderki. Następne w kolejce Włoszka Eleonora Farina (MS Mondraker Team) oraz Francuzka Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) zaliczyły upadki na trasie i ostatecznie zajęły 6 i 4 miejsca. W tym momencie na starcie pozostały już tylko Francuzka Myriam Nicole (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction) oraz Vali Höll.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Myriam popełniła katastrofalny błąd już na samym początku i upadła. W dalszej części trasy odzyskiwała stracony czas, aż zaliczyła kolejny upadek w leśnej sekcji. Tym samym ukończyła wyścig dopiero na 8 miejscu. Gdy Valentina ruszyła na trasę, to było widać, że to jej lokalna trasa i jest bardzo mocna. Pewnie jechała po zwycięstwo… aż upadła na przedostatnim zakręcie i tym samym musiała zadowolić się zaledwie drugą lokatą.

Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Tym samym zwycięstwo z czasem 4:07.850 przypadło Camille Balanche, druga była Vali Höll ze stratą 1.412s, a trzecie miejsce zajęła Monika Hrastnik (+1.471s). Tuż za podium uplasowały się Marine Cabirou (+5.878) i Tahnee Seagrave (+8.680s).

Juniorzy i juniorki

Najszybszą juniorką w pierwszej rundzie okazała się Austriaczka Sophie Guthorle, która zwyciężyła z czasem 4:44.565. Drugie miejsce zajęła Francuzka Leona Pierrini (+10.555s), a trzecie Bułgarka Izabela Yankova (+14.871s).

Wśród juniorów zwycięstwo przypadło Hiszpanowi Pau Menoyo Busquets’owi (Commencal 21), który uzyskał czas 3:44.655. Na drugim miejscu uplasował się debiutant w Pucharze Świata DH, znany z tras freeride’owych, młody Kanadyjczyk Jackson Goldstone (Miranda Factory Team), który stracił do zwycięzcy 0.545s. Podium uzupełnił Brytyjczyk Dennis Luffmann (Canyon Collective FMD) ze stratą 1.673s.

Podium elity mężczyzn: 4. Reece Wilson, 2. Thibaut Daprela, 1. Troy Brosnan, 3. Amaury Pierron, 5. Benoit Coulanges / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Zwycięskie przejazdy:

Pełne wyniki pierwszej rundy Pucharu Świata DH 2021 w Leogangu można znaleźć w tym miejscu.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.