Siódma runda tegorocznej serii Enduro World Series za nami! Tym samym do końca sezonu została już tylko jedna runda, która odbędzie się już w następny weekend we francuskim Loudenvielle. Z kolei podczas zawodów w Crans-Montana mieliśmy wszystko: emocje do samego końca, zmienną pogodę oraz specjalne momenty, zarówno dla miejscowych kibiców, jak i samych zawodników.

Morgane Charre

Same zawody rozpoczęły się tradycyjnie od sobotniego prologu, a do zabawy postanowiła przyłączyć się pogoda. W trakcie porannych treningów na starcie zawodników przywitały opady śniegu, podczas gdy dolne części trasy były wysuszone na pieprz.

Wśród pań triumfowała Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która rozpoczęła zmagania od kapcia na prologu i… drugiego miejsca. Jednak podczas niedzielnych etapów pokazała na co ją stać, wygrała dwa odcinki i wygrała całe zawody z przewagą ponad 6 sekund nad zwyciężczynią prologu, Harriet Harnden (Trek Factory Racing). Trzecie miejsce zajęła Morgane Charre (Pivot Factory Racing), a nasza reprezentantka, Katarzyna Burek, była 24.

Isabeau Courdurier

Warte odnotowania jest również pierwsze etapowe zwycięstwo Lisy Baumann (Commencal Les Orres Team), która była najszybsza na czwartym odcinku i o zaledwie 0.13s wyprzedziła Glorię Scarsi (Canyon CLLTV Dainese). Jednak prawdziwe chwile wzruszenia zarezerwowane były na sam koniec. Otóż zawody w Crans-Montanie były ostatnim startem w karierze dla sióstr Anity i Carolin Gehrig (Norco Factory Racing), które po wielu latach ścigania się na najwyższym światowym poziomie w końcu zawieszają buty na kołku.

Jack Moir

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Jack Moir (Canyon Collective), który zaliczył perfekcyjny start i wygrał wszystkie (!) odcinki. Jego przewaga nad drugim na mecie Martinem Maesem (Orbea Fox Enduro Team) wyniosła ponad osiem sekund przy łącznym czasie 29 minut i 4 sekund.

Na najniższym stopniu podium stanął natomiast dawno nie widziany w czołówce Kevin Miquel (Specialized Racing), a tuż za nim zawody ukończył nasz reprezentant, Sławomir Łukasik (Canyon CLLTV Dainese). Do wyprzedzenia Francuza zabrakło Sławkowi zaledwie 0.33s! Tym samym jest to najlepszy rezultat naszego zawodnika w historii startów w Enduro World Series, a dzięki zdobytym punktom, Sławek awansował na szóstą lokatę w klasyfikacji generalnej. Z kolei na 67 miejscu zawody ukończył Łukasz Szymczuk.

Sławomir Łukasik

Wyścigu w Szwajcarii nie zaliczą do udanych zawodnicy walczący o tytuł w klasyfikacji generalnej – Jesse Melamed (Rocky Mountain Race Face) oraz Richie Rude (Yeti/Fox Factory Racing). Jesse złapał kapcia i zaliczył upadek przy dużej prędkości na piątym odcinku, przez co ukończył zawody dopiero na ósmej lokacie. Z kolei Richie rozwalił koło na czwartym etapie i zawody ukończył tuż za Melamedem.

Richie Rude

W rywalizacji pań U21 triumfowała Emmy Lan (Norco Factory Racing), która wydarła w zasadzie pewne zwycięstwo Sophie Rivie. Sophie wygrała 4 z 5 odcinków, a na ostatnim etapie była druga. Z kolei Emmy czterokrotnie była druga, ale zwycięstwo na ostatnim etapie pozwoliło jej cieszyć się z końcowego triumfu. Podium uzupełniła Helen Weber (RAAW // Levelnine Gravity).

Emmy Lan

Wśród panów U21 na najwyższym stopniu podium stanął Luke Meier-Smith (Propain Factory Racing), który tym samym zapewnił sobie końcowy tytuł na jedną rundę przed końcem. Drugie miejsce zajął Tarmo Ryynanen, a trzecie Alexis Icardo (Canyon CLLTV Dainese).

Luke Meier-Smith

Kategoria masters to triumf Fejoli Stepanki Nestlerovej, która była szybsza od Danieli Michel i Melissy Newell, a wśród mężczyzn triumfował Ian Austermuhle, przed Karimem Amourem (BH Enduro Racing Team) i Janem Vanerem.

Fejola Stepanka Nestlerova

Pełne wyniki: Enduro World Series Crans-Montana

Najlepszym zespołem dnia okazała się ekipa Canyon Collective, a prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał zespół Pivot Factory Racing.

Podium zespołowe

Klasyfikacja generalna: indywidualna / zespołowa

YouTube player

Co działo się na Enduro World Series w tym sezonie?

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube