To już jest (prawie) koniec! Zmagania podczas tegorocznej serii Enduro World Series dobiegły właśnie końca, a ostatnim wyścigiem sezonu były zawody we francuskim Loudenvielle. Dla fanów światowego enduro ważną pozycją w kalendarzu będzie jeszcze przyszłotygodniowy Puchar Narodów w Finale Ligure, ale w głównej serii rywalizacja dobiegła końca.

Tuż przed rozpoczęciem zmagań organizatorzy ogłosili dobrą nowinę. W sezonie 2023 w Loudenvielle rozegranie zostanie nie tylko siódma runda Enduro World Series, ale także piąta runda Pucharu Świata DH. Obydwie imprezy odbędą się w ten sam weekend, 1-3 września 2023.

Enduro World Series Loudenvielle

Enduro World Series 2022 #8

Strome i techniczne trasy francuskich Pirenejów nie były zbyt łaskawe dla zawodników i przywitały ich mocnymi opadami deszczu. Padało zarówno w piątek jak i w sobotę, a takie warunki oznaczały, że nawet w trakcie niedzielnego wyścigu, na trasach wciąż było dużo błota i tym samym mało przyczepności. Co ciekawe, w takich warunkach najlepsi okazali się zawodnicy, którzy jechali na płaskich pedałach.

Harriet Harnden

Wśród pań podium było w pełni francuskie. Triumfowała Morgane Charre (Pivot Factory Racing), która wygrała sobotni prolog, a potem dołożyła jeszcze trzy etapowe zwycięstwa. Drugie miejsce zajęła Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która wygrała dwa pozostałe etapy, a trzecie miejsce zajęła Melanie Pugin (BH Enduro Racing Team).

Morgane Charre

Takie wyniki sprawiły, że z końcowego tytułu na koniec sezonu cieszyła się Isabeau Courdurier, która utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na drugiej lokacie sezon ukończyła Morgane Charre, a trzecie miejsce zajęła Harriet Harnden (Trek Factory Racing), która w Loudenvielle zajęła piąte miejsce.

Isabeau Courdurier

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Alex Rudeau (Commencal Enduro Project). Francuz wygrał tylko jeden etap, ale jak się później okazało, dobra jazda na pozostałych odcinkach sprawiła, że mógł się cieszyć z największego sukcesu w karierze. Dwa etapowe zwycięstwa Martina Maesa (Orbea Fox Enduro Team) sprawiły, że ukończył zawody na drugiej lokacie ze stratą zaledwie trzech sekund, a na trzecim miejscu uplasował się Jack Moir (Canyon Collective).

Alex Rudeau

Sławomir Łukasik (Canyon CLLTV Dainese) zajął w wyścigu dobre ósme miejsce, dzięki czemu na koniec sezonu wskoczył na szóstą lokatę. Tym samym nasz reprezentant może zaliczyć sezon do bardzo udanych i liczymy na równie dobry występ podczas nadchodzącego Pucharu Narodów EWS.

Martin Maes

W klasyfikacji generalnej triumfował natomiast Jesse Melamed (Rocky Mountain Race Face Enduro), który w Loudenvielle był dopiero szósty. Drugie miejsce utrzymał Richie Rude (Yeti/Fox Factory Team), który zmagania w zawodach również ukończył tuż za Melamedem. Takie wyniki sprawiły, że pomimo zwycięstwa, Martin Maes nie przeskoczył Rude’a w klasyfikacji generalnej i kończy sezon na trzecim miejscu ze stratą zaledwie 30pkt do drugiego miejsca.

Jesse Melamed

Wśród pań U21 po raz kolejny triumfowała Emmy Lan (Norco Factory Racing), która tym samym przypieczętowała swoje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajęła Helen Weber (Raaw/Levelnine Gravity), a trzecia była Sophie Riva. W generalce drugie miejsce utrzymała Riva, a trzecie miejsce zajęła Paz Gallo Fuentes.

Emmy Lan

Wśród panów U21 triumfował Lisandru Bertini (Lapierre Zipp Collective), który pokonał Setha Sherlocka i Jacka Piercy’ego (Commencal Les Orres Team). W klasyfikacji generalnej triumfował Luke Meier-Smith (Propain Factory Racing), który zwycięstwo zapewnił sobie już podczas poprzedniej rundy w Crans-Montana. Drugie miejsce na koniec sezonu zajął Seth Sherlock, a trzecie Emmett Hancock.

Lisandru Bertini

Rywalizacja mastersów to zwycięstwo Fejoli Stepanki Nestlerovej, która wygrała również klasyfikację generalną. Drugie miejsce i trzecie miejsce, zarówno w zawodach jak i na koniec sezonu, zajęły Melissa Newell oraz Sandra Bohn Thomsen.

Fejola Stepanka Nestlerova

W kategorii masters panów na najwyższym stopniu podium stanął Ian Austermuhle, który pokonał Karima Amoura (BH Enduro Racing Team) oraz Mauro Gonzaleza Fontana. W klasyfikacji generalnej triumfował natomiast Amour, przed Austermuhlem i Madsem Weidemannem.

Ian Austermuhle

Pełne wyniki: Enduro World Series Loudenvielle

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej Enduro World Series 2022 – Jesse Melamed i Isabeau Courdurier

Najlepszym zespołem dnia okazała się ekipa Commencal Enduro Project. Natomiast zwycięstwo na koniec sezonu przypadło zespołowi Pivot Factory Racing.

Podium zespołowe

Klasyfikacja generalna: indywidualna / zespołowa

YouTube player

Co działo się na Enduro World Series w tym sezonie?

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube