W dniach 5-9 października odbędzie się pierwszy w historii australijski przystanek serii Crankworx World Tour. Podczas festiwalu Crankworx Cairns odbędą się liczne zawody oraz imprezy doskonale znane z największego na świecie freeride’owego festiwalu rowerowego. Zarazem będzie to to trzeci tegoroczny przystanek i przedostatni w 2022 roku. Po Australii przyjdzie pora na sąsiednią Nową Zelandię, gdzie w dniach 5-13 listopada odbędzie się Crankworx Rotorua.

Crankworx Cairns 2022

Cairns to miasto położone w północnej części stanu Queensland w Australii i liczy ponad 220 tysięcy mieszkańców. Założone zostało w 1876 roku początkowo jako port służący okolicznym kopalniom, ale z czasem przekształciło się w ośrodek przemysłu cukrowniczego, a obecnie jest ważnym ośrodkiem turystycznym na mapie Australii.

YouTube player

Położenie miasta pomiędzy dwoma obszarami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO – Wielką Rafą Koralową oraz Tropikalnym Lasem Deszczowym Daintree – sprawia, że do regionu przybywa mnóstwo turystów, a dla fanów kolarstwa głównym celem z całą pewnością powinien być Smithfield Mountain Bike Park, gdzie odbędzie się trzeci tegoroczny przystanek serii Crankworx World Tour.

Warto zaznaczyć, że Cairns nie jest absolutnym debiutantem na mapie światowych zawodów kolarstwa górskiego. W 1996 oraz 2017 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata DH, a Puchar Świata DH gościł tu w latach 2014 oraz 2016.

Zawody i imprezy

Podczas Crankworx Cairns odbędą się dobrze znane z innych przystanków wyścigi i zawody:

  • środa, 5 październik: Trek Official Australian Whip-Off Championships presented by POC
  • czwartek, 6 październik: Speed & Style Cairns
  • piątek, 7 październik: Crankworx Cairns Downhill
  • sobota, 8 październik: Crankworx Cairns Slopestyle
  • sobota, 8 październik: Crankworx Cairns Pump Track Challenge
  • niedziela, 9 październik: Specialized Dual Slalom Cairns

Za wyjątkiem otwierających festiwal zawodów Whip-Off, wszystkie imprezy będą transmitowane na żywo na stronie crankworx.com, a zawody slopestyle dodatkowo także na Red Bull TV.

Zawodnicy

Wśród biorących udział w festiwalu zawodników zobaczymy całą śmietankę z najważniejszych światowych zawodów. Wśród nich nie zabraknie lokalnych reprezentantów, dla których z całą pewnością będzie to świetna okazja do zaprezentowania się przed własną publicznością.

Jestem bardzo podekscytowana możliwością rywalizacji w Australii, a podczas Crankworxa, to już w ogóle odlot! Od dawna jestem daleko od mojego kraju i cieszę się, że w końcu będę mogła wrócić tam z rowerem i spotkać się z moimi znajomymi. Kombinacja tych dwóch rzeczy to coś niesamowitego i mam nadzieję, że publiczność da z siebie wszystko!

Harriet Burdbidge-Smith
Harriet Burbidge-Smith vs Alma Wiggberg, Crankworx Whistler 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Jestem bardzo podekscytowany, że będę mógł wziąć udział w Crankworxie i to w Cairns. To świetna sprawa, że mamy tak wielki event w Australii i tym samym będę mógł wrócić do ścigania się w zjeździe. Cieszę się podwójnie, bo moja rodzina będzie na miejscu i zapowiada się naprawdę dobra zabawa.

Sam Hill
Sam Hill, Enduro World Series 2021, Loudenvielle

Moje marzenie się spełniło! Udało się ściągnąć do Australii najlepszą imprezę i najlepszych zawodników na świecie! W ciągu ostatnich 12 lat rywalizowałem podczas Crankworxów w różnych miejscach na świecie i wciąż nie mogę uwierzyć, że teraz będę mógł to zrobić w moim domu. To ogromny kamień milowy dla australijskiego kolarstwa górskiego i to wielki honor móc gościć tak wielką imprezę. Bardzo się cieszę też z wielkiego wyróżnienia, którym jest możliwość pomocy przy budowie tras na festiwal, więc zapowiada się bardzo dumny moment w mojej karierze rowerowej!

Remy Morton

Lista zawodników zgłoszonych na poszczególne imprezy:

Co działo się w tym roku podczas Crankworx World Tour?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr