Bike Center Rabac – najlepszy bike park w Chorwacji

Chorwacja jest popularnym kierunkiem wakacyjnym. Coraz chętniej wybierana jest również pod kątem wyjazdów rowerowych. Przede wszystkim znajdziemy tam dużo technicznych ścieżek po naturalnym terenie. Jeśli ktoś lubi łomot po kamienistych trasach to zdecydowanie znajdzie tam dla siebie bardzo dużo możliwości, ale co w przypadku jeśli również chcemy pojeździć po tak bardzo popularnych w naszym kraju flow trailach? Odpowiedzią będzie Bike Center Rabac – bike park położony w południowej części Półwyspu Istria.

Jak my się tam znaleźliśmy?

Trafiliśmy tam czystym przypadkiem planując spędzenie sylwestra w Chorwacji. Nasz wybór padł na północną część kraju ponieważ chciałem też pojeździć na nartach w Słowenii. Jednak tuż przed wyjazdem okazało się, że śniegu jest tyle co nic, a prognozy w Chorwacji pokazywały pełne słońce i do 15 stopni na plusie. Przeszukując możliwości, co można robić ciekawego w okolicy natrafiłem na bike park, który chwalił się pierwszymi chorwackimi flow trailami i dwudziestoma kilometrami przygotowanych tras. Oficjalnie bike centrum pod koniec grudnia było nieczynne, ale po szybkiej wymianie wiadomości okazało się, że nie ma problemu żebyśmy wraz z żoną przyjechali odwiedzić ścieżki. A z racji, że na wyjeździe miałem ze sobą tylko narty, to na miejscu wypożyczyliśmy również rowery.

Pierwsze wrażenia

Był 30 grudnia 2018 roku, ale my czuliśmy się jakby była wiosna. Pojedyncze chmury na niebie i wysoka jak na tą porę roku temperatura zachęcała do aktywności na świeżym powietrzu. Główną wadą akurat tego okresu jest bardzo krótki dzień, także konieczna była wczesna pobudka. Na miejscu przywitała nas przemiła ekipa, która obsługuje rowerowe centrum. W punkcie info są dostępne wszelkie informacje i mapy. Działa tu również dobrze wyposażony sklep, serwis rowerowy i wypożyczalnia. Z racji, że nie ma tam żadnych wyciągów, dzień jest krótki, a tras całkiem sporo, to polecone nam zostały trailowe e-bike’i na oponach 27,5+. Wyposażeni więc w odpowiedni sprzęt udaliśmy się testować trasy…

Skills Park

Tuż obok parkingu oraz głównego info centrum znajdujemy obszar, który będzie idealny na rozgrzewkę, oraz do nauki. W jego skład wchodzą w sumie 2 pump tracki oraz 6 bardzo zróżnicowanych choć krótkich tras. Jego sercem jest utwardzony pump track w kształcie pętli, a tuż obok rozchodzą się poszczególne trasy położone na niewielkim wzniesieniu pośród lasu, który w bardziej upalne dni zapewni nam trochę cienia. Dostać się na górę możemy utwardzoną i łagodnie wijącą się między drzewami trasą nr 1 nazwaną “Sweat & Steam” lub trudniejszym jej wariantem z częściowo naturalnymi przeszkodami “Out of Breathe”. Po krótkiej wspinaczce w samym Skills Parku mamy do dyspozycji diametralnie różne warianty krótkich zjazdów:

Nr 3 “Easy Does It” – Bardzo łagodna utwardzona ścieżka, która pozwoli każdemu bezpiecznie zjechać na dół.

Nr 4 “The Zone” – Jest to typowy tzw Flow Trail, czyli zakręcona utwardzona ścieżka, która została wzbogacona o profilowane zakręty i bardzo łagodne muldy, dzięki którym możemy płynnie zjechać ze sporą prędkością

Nr 5 “Twister” – Krótka trudna trasa, poprowadzona stromiej w dół po naturalnym terenie, czyli pomiędzy typowymi chorwackimi kamieniami oraz korzeniami.

Nr 6 “Breezer” – Kolejny typowy utwardzony Flow Trail, ale na nim po za profilowanymi zakrętami napotkamy jeszcze większe muldy do pompowania oraz przyjemne stoliki, na których możemy ćwiczyć naszą technikę skakania na rowerze.

Osobiście byłem pod ogromnym wrażeniem już tego małego wycinka bike parku i okazało się to bardzo fajne miejsce do podszkolenia mojej żony, która jest początkująca jeśli chodzi o bardziej zaawansowaną jazdę w dół. Sam również świetnie się tam bawiłem, wczuwając się w wypożyczonego e-bike’a. Przeszkody są bardzo dobrze pomyślane i pozwalają nam spróbować wszystkiego po trochu. Jako uzupełnienie tuż obok znajduje się kolejny, tym razem asfaltowy, pumptrack przeznaczony głównie dla najmłodszych rowerzystów.

Pozostałe trasy

Prosto z parkingu oraz info centrum możemy wyruszyć na trasę nr 8 “Family”. To typowa ścieżka rodzinna, na której poradzi sobie absolutnie każdy. Jest szeroka, oraz utwardzona kruszywem na całej swojej długości, o bardzo łagodnych zjazdach/podjazdach. Dodatkową atrakcją/motywacją dla najmłodszych są specjalne stemple do skompletowania rozmieszczone wzdłuż niej. Latem trasa ta posłuży nam również jako dojazd na plażę.

Gdy już zaliczymy rozgrzewkę w Skils Parku, to z jego górnej części możemy wybrać się trasą podjazdową w wyższą część bike parku.

 Jest to singiel o naturalnym podłożu, który w sumie dwoma wariantami, “Back to Heaven” lub “Lazy Boy” pozwoli nam się dostać do dwóch kolejnych ścieżek.

“Breakfast” to łatwiejszy wariant prowadzący, w miarę łagodnym singlem po naturalnym terenie z powrotem do skills parku, natomiast “Into the Bush” to jej dłuższa i zdecydowanie trudniejsza wersja. Napotkamy tu typowe chorwackie podłoże, czyli dużo skał, kamieni, oraz korzeni, a także delikatne uskoki. Pomimo, że teren po którym jeździmy jest sporym wyzwaniem dla nas i dla sprzętu to przebieg tras jest naprawdę dobrze przemyślany, a jazda zaskakująco płynna.

Aby dotrzeć do kolejnych tras musimy wspiąć się szutrową drogą dojazdową w kierunku miejscowości Ripenda Kosi. Pierwsza którą napotkamy będzie “Babewatch” i jest to moim zdaniem najfajniejsza obecnie trasa w całym bike parku. Jazdę w dół zaczynamy na skraju lasu, by po chwili wyjechać na polanę z pięknym widokiem na okolicę i morze w tle. Możemy się tam nieźle rozpędzić, ale po nawrocie znów wjeżdżamy do lasu, w którym jest bardziej ciasno i technicznie, później znów wyjeżdżamy na polanę i jeszcze raz z powrotem do lasu. Bardzo ciekawy przebieg mocno zróżnicowany, a przejazd całkiem dobrym tempem zajmuje ponad 3 minuty. Podłoże oczywiście naturalne, ale w kilku miejscach poprawione tak aby utrzymać płynność, oraz gdzieniegdzie dodane lekkie uskoki. Czasem trzeba trochę dokręcić i pokonać krótki podjazd, ale trasa na całej swojej długości da nam na prawdę dużo frajdy.

Kolejną trasą jest “Devils Creek” i jest to najdłuższa oraz najbardziej widokowa ścieżka zjazdowa w kompleksie. Początek znajduje się na uboczu miejscowości Ripenda Kosi, a trawersując zbocze zjeżdżamy praktycznie do poziomu morza. Jest to w pełni naturalny singiel, który biegnie dawną ścieżką przez skąpane słońcem łąki. Również na tej trasie znajdują się krótkie podjazdy, a teren wymaga od nas ciągłej czujności, ale jest też gdzie nabrać większej prędkości.

W miejscowości Ripenda Kosi możemy również skręcić w wąską asfaltową drogę i wspiąć się jeszcze wyżej do kolejnych ścieżek zjazdowych. Czekają tu na nas trasy “Fall Line”, “Highlander” oraz “Scorpion”. Osobiście sprawdziłem tylko trasę nr 17 “Highlander”, ale mogę stwierdzić, że ścieżki tam położone mają inny klimat niż te bliżej morza. Spadek terenu jest bardziej łagodny, więc trasy trochę mniej techniczne i zakręcone, dzięki czemu osiągniemy tu większe prędkości zjeżdżając w cieniu okolicznych gajów oliwnych. Podłoże tych tras jest oczywiście naturalne.

Aby odnaleźć się na tym dość dużym terenie praktycznie przy wszystkich odbiciach widoczne są strzałki, które kierują do konkretnych tras, a w głównych punktach postawione są duże i czytelne mapy. Dodatkowo trasy te znajdują się również w aplikacji na smartfony “Trailforks”, którą niezmiennie polecam, a w szczególności przy eksplorowaniu Chorwacji na rowerze.

Podsumowanie

W Polsce bike parki to miejsca nastawione raczej na jazdę DH/FR. W Chorwacji mamy do czynienia raczej z kompleksem ścieżek typu enduro, takich jak nasze rodzime miejscówki w Srebrnej Górze czy Bielsku, tyle że klimat jest zupełnie inny. Pomimo że przewyższenia nie są oszałamiające, to trasy potrafią porządnie zmęczyć! Owszem do dyspozycji mieliśmy rowery ze wspomaganiem, ale przypominam, że była to końcówka grudnia, więc dzień był bardzo krótki i tylko dzięki dodatkowej mocy na podjazdach byłem w stanie zwiedzić prawie wszystkie trasy.

Samo miejsce zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie. Widać, że trasy zbudowane są starannie przez ludzi, którzy się na tym znają. Skills Park jest idealnym miejscem do treningu i podnoszenia swoich umiejętności, z czego skorzystała moja żona, ale również ja bawiłem się w nim świetnie. Pozostałe trasy naturalne to spore wyzwanie zarówno dla naszej kondycji jak i umiejętności technicznych. Chorwackie kamienie są też bezlitosne dla sprzętu, więc pamiętajmy o jak największych oponach i nawet przy nich nie oszczędzajmy na ciśnieniu (nawet mój wypożyczony pół fat bike nie wytrzymał starcia z trasą). Pomimo, że było kompletnie poza sezonem i trasy nie były do końca oczyszczone z liści, to nie miałem większych problemów z odnalezieniem ich właściwego przebiegu. Bike Park Rabac jest stosunkowo nowym miejscem i oczywiście w planach jest dalsza rozbudowa sieci wyspecjalizowanych ścieżek o charakterze enduro. Od naszego pobytu już powstaje dodatkowa trasa zjazdowa dla zaawansowanych o długości 1,5 km oraz zupełnie nowa trasa familijna o długości 3,5 km. Dodatkowo jeśli chodzi o nieco spokojniejszą, bardziej turystyczną jazdę na rowerze to w najbliższej okolicy do dyspozycji jest jeszcze ponad 200 km różnych szlaków rowerowych.

Oczywiście na ten moment, raczej nie warto jechać tylko i wyłącznie tam, mijając po drodze masę innych bardziej rozbudowanych bike parków, no ale jeśli akurat wybieramy się na wakacje w te rejony to może warto wziąć ze sobą rower? Nawet jeśli nie będziemy mieli takiej możliwości to zawsze możemy wypożyczyć dobry rower na miejscu i zrobić coś ciekawszego niż tylko leżenie na plaży. Bike Park Rabac to świetne miejsce, aby połączyć urlop z fajną jazdą na rowerze! Dzięki chorwackiemu klimatowi możemy też zdecydowanie wydłużyć sobie sezon rowerowy, gdyż ścieżki otwarte są przez cały rok.

Wskazówki praktyczne:

  • Korzystanie z tras bike parku jest bezpłatne.
  • Info centrum oraz część tras znajduje się na samym końcu miejscowości Rabac, na terenie kompleksu turystycznego Valamar, ale jest on ogólno dostępny.
  • Valamar Bike to również noclegi o zróżnicowanym standardzie przygotowane z myślą o rowerzystach, a także szkolenia i zorganizowane wycieczki rowerowe.
  • Na miejscu dostępne są myjki rowerowe, oraz profesjonalny serwis i wypożyczalnia rowerów od trekingowych, przez hardtaile MTB, aż po elektrycznie wspomagane fulle.
  • Duży parking który się znajduje tuż obok info centrum, po za sezonem był bezpłatny, ale w sezonie wakacyjnym zapewne będzie płatny.
  • Po więcej informacji o Bike Parku zapraszamy na stronę valamar.com/pl/hotele-rabac/valamar-girandella-resort/bike-center-rabac oraz facebook.com/bikecenterrabac/
  • Po więcej informacji o tym co jeszcze ciekawego możemy znaleźć w okolicy zapraszamy na naszego bloga: Balkanyrudej.pl


Tekst: Marek Chabros
Zdjęcia: Marek Chabros, Ola Zagórska-Chabros