Region Portes du Soleil to miejsce, które określane jest często mianem największego bikeparku Europy. Fakty i liczby z pewnością robią wrażenie, ponieważ na miejscówkę składają się tak legendarne miejsca jak: Les Gets, Chatel, Le Pleney czy Champery, które łącznie oferują ponad 600 km tras rowerowych, obsługiwanych przez 25 wyciągów. Jednak, czy za tą wielkością i popularnością idzie też jakość? Ile czasu potrzeba, aby dobrze poznać tak rozległą sieć tras i który z bike parków oferuje najciekawsze zjazdy? Dziś zapraszam Was do bike parków Champery oraz Les Crosets, które znajdują się w szwajcarskiej części regionu Portes du Soleil. Planującym odwiedzić ten region polecam zajrzeć również do innych wpisów o pozostałych bike parkach w regionie: Morzine i bike park AvoriazLes Gets i Le Pleney, Chatel oraz Morgins.

YouTube player

Portes du Soleil – bike parki Szwajcarii – Les Crosets i Champery

Po szwajcarskiej stronie regionu Portes du Soleil, w ramach jednej, wielkiej sieci systemu tras, znajdują się bike parki Les Crosets, Champery i Morgins. Ten ostatni ma swój wpis poświęcony miejscówce, natomiast tutaj skupimy się na położonych tuż obok siebie Champery i Les Crosets. Wszystko jest tu pomyślane tak, aby nawet z najbardziej oddalonego Les Gets, można było dostać się do każdego z nich na rowerze za pomocą wyciągów i tras zjazdowych. Łatwy dojazd z francuskiej części umożliwia wyciąg Mossettes, który startuje z doliny Lindaretes. Do jego dolnej stacji można dojechać odbijając z trasy Bleue des Brochaux (bike park Avoriaz) w dojazdówkę Transfer Mossettes. Wyciągiem tym wjeżdżamy prosto za Szwajcarską granicę w okolice niesamowicie widokowego szczytu Pointe de Mossettes. Jeśli jednak wyciąg nie będzie działać lub koniecznie chcemy dotrzeć tu samochodem to z Morzine czeka nas ponad godzinna wycieczka dookoła gór do Champery. Stamtąd koleją linową dostaniemy się również na trasy bike parku Les Crosets.

Bike park Les Crosets

Pierwszym bike parkiem, na jaki natrafimy od razu za granicą, jest Les Crosets. Oferuje on cztery trasy zjazdowe, które obsługiwane są przez 2 wyciągi krzesełkowe. Wszystkie dostępne tu trasy oznaczone są kolorem czerwonym, a więc jako warianty trudne. W zdecydowanej większości ich charakter to typowy flow trail, ale niektóre fragmenty są strome i przez to mogą być trudne. Wizytę w tym szwajcarskim bike parku polecano mi głównie ze względu na widoki i wysoko alpejski charakter tras. Rzeczywiście zjazdy tutaj są najbardziej widokowe w całym regionie. Znane dawniej wąskie alpejskie ścieżki jednak zostały przebudowane i obecnie oferują już bardzo fajne flow, sporej wielkości profilowane zakręty, przyjemne rollery, a czasem też spore loty.

Bike park Les Crosets – Grande-Conche i Le Loquet

Pierwszą trasą na jaką trafimy po wjeździe koleją na Mossettes jest Grande-Conche. Do jej początku od wyciągu trzeba dojechać kawałek szutrową drogą. Od jej startu wjeżdżamy jednak na świetnego single traila, który przyjemnie wije się wzdłuż skalistego zbocza. Ciekawa i płynna trasa prowadzi pomiędzy niesamowicie widokowymi pastwiskami i dowozi nas do miasteczka Les Crosets. Z niego możemy wybrać wyciąg z powrotem w stronę Mossettes lub inny w stronę Champery. W połowie zjazdu możliwy jest też krótki przejazd drogą do trasy Le Loquet. Ten krótki wariant to kolejna płynna i bardzo przyjemnie zakręcona ścieżka ze świetnymi widokami, która również dojeżdża do Les Crosets. Obydwa dostępne warianty oferują dużą dawkę fajnej jazdy, a niektóre stromsze fragmenty czy większe przeloty nie pozwalają się nudzić.

YouTube player

Bike park Les Crosets – Crosets i Sundance

Wyjeżdżając wyciągiem w stronę Champery możemy wybrać trasę Crosets. Jest to bardzo szybki flow trail, który oferuje mnóstwo świetnie wyprofilowanych band oraz kilka sporych lotów. Aby się dobrze bawić i odblokować wszystkie przeloty musimy być gotowi na odpuszczenie hamulcy i rozpędzenie się do dużych prędkości. Trasa odwdzięczy się wtedy dużą płynnością. Jeszcze jeden dostępny wariant zjazdu Bike park Les Crosets to Sundance. Jest to trasa położona poniżej miejscowości Les Crosets oraz wyciągów krzesełkowych jedyną wygodną opcją powrotu do góry i na pozostałe trasy, jest zjazd do Champery przez kilka kilometrów widokowych dojazdówek oraz wyjazd koleją gondolową. Ja miałem okazję sprawdzić trasę Sundance podczas eventu Pass Portes MTB 2024, gdzie był to oficjalny wariant DH. Trasa ta od samego początku jest bardziej techniczna i ciasna niż pozostałe otaczające Les Crosets. Kolejne świetnie wyprofilowane zakręty są położone w stromym terenie i wymagają większej precyzji. Z kolei w drugiej części trasy Sundance teren wypłaszcza się, a ścieżka zmienia się w lotnego flow line’a który oferuje kilka ciekawych gapów.

Bike park Champery

Champery to przede wszystkim miejsce legendarnych wyścigów zjazdowego Pucharu Świata. To właśnie tu znajduje się trasa, która nawet przez najlepszych zjazdowców na świecie określana była jako piekielnie stroma i wymagająca. Bike park Champery ogranicza się tylko do wspomnianego wariantu Coupe du Monde oraz do nieco prostszego Chevreul. Wyciągi położone bezpośrednio przy tych trasach nie działają na co dzień i transport do góry realizuje kolejka górska, która kursuje z centrum miasta Champery. Oznacza to niestety sporo dojazdówek. W roku 2024 na pucharowej trasie w Champery odbędą się Mistrzostwa Europy DH, natomiast w roku 2025 ta sama trasa będzie gościć Mistrzostwa Świata DH.

Bike park Champery – Coupe du Monde

Początek słynnej trasy zjazdowej znajduje się przy szczycie Croix du Culet, tuż obok wyjścia z kolejki górskiej. Jej górna sekcja jest wspólna również dla trasy Chevreul i pokazuje już pierwsze oznaki stromizn z których Champery jest znane, ale to dopiero rozgrzewka. Gdy przy trasie zostają już tylko czarne znaczniki na World Cup Track, to zaczyna się prawdziwa zabawa. Ja potraktowałem ten zjazd jako eksplorację i nawet nie próbowałem latać kilku hop czy dropów które są na trasie. Podczas mojej pierwszej wizyty warunki były dobre choć bardzo suche, a i tak momentami miałem spore problemy żeby wyhamować. Zdecydowana większość trasy to jednak lawirowanie w wysokich bandach, więc jest względnie bezpiecznie. Pomimo spokojnej jazdy i raczej niewielkiej prędkości zabawa tak czy inaczej była. Jak na taką pojedynczą i raczej dość rzadko odwiedzaną trasę to byłem też bardzo pozytywnie zaskoczony jej bardzo dobrym stanem. Oficjalnie dostępny zjazd kończy się wyjazdem na asfaltową drogę, którą dojeżdżamy do centrum Champery. Stamtąd rusza kolejka linowa, która niemalże pionowo wspina się z powrotem na szczyt Croix du Culet. Trasa pod zawody jednak poprowadzona jest na dół doliny, aż do wyciągu Grand Paradis.

Bike Park Champery – Chevreuil

Trasa Chevreuil to nieco łagodniejsza alternatywa dla pucharowej trasy Coupe du Monde, ale nadal nie nazwał bym jej łatwą. Skorzystałem z tego wariantu gdy podczas mojej drugiej wizyty w tym regionie trafiłem na deszczową pogodę, która skutecznie zmieniła tutejsze trasy typu flow w ślizgawki. Już na wspólnej dojazdówce w takich warunkach było ciężko opanować rower, więc stwierdziłem że nie pakuje się na czarną trasę pucharową. Chevreuil okazał się dobrym wyborem i pomimo kiepskich warunków do jazdy byłem w stanie zapanować nad tym co się dzieje, a nie być tylko pasażerem. Podobnie jak pozostałe trasy w okolicy jest to dobrze przygotowane połączenie flow line’a z naturalnymi elementami. Ten wariant zjazdu okazał się całkiem przyjemny choć dosyć krótki. Po przejechaniu jego całości można wrócić jeszcze na oficjalną końcówkę trasy DH.

Łącznik Szwajcaria – Francja

Aby wrócić z Champery do francuskiej części regionu Portes du Soleil, wystarczy wyjechać wyciągami na górę Mossettes od Szwajcarskiej strony. Stamtąd mamy 2 opcje powrotu do Lindarets. Możemy trzymać się szutrowej drogi oznaczonej na Trailforks jako Mossettes, albo wrócić widokowym single trailem przez przełęcz Col de Chesery. Ja wybrałem tą drugą opcję. Wymaga ona krótkiego podjazdu od jeziora Lac Vert na wspomnianą przełęcz, ale oferuje piękne widoki na całej trasie. Z samej przełęczy zjeżdżamy przyjemnym trawersującym singletrailem, którym dojeżdżamy do trasy Chesery. Tym wariantem widokowo-wycieczkowym przyjemnie wracamy do doliny Lindarets.

Bike Park Champery i Les Crosets – Podsumowanie

Zdecydowanie mogę potwierdzić że trasy poprowadzone w bike parku Les Crosets są tymi najbardziej widokowymi i chociażby z tego względu warto się tam wybrać. Jednak moim zdaniem jazda tu również była bardzo ciekawa i zwłaszcza wariant Grande-Conche + Le Loquet dał mi dużo radochy. Szybkie i bardzo płynne trasy w pięknej scenerii to recepta na bardzo fajny dzień. Zdecydowanie polecam wybrać się tu przy dobrej widoczności i warunkach. W roku 2024 niestety nie miałem tyle szczęścia do pogody co w 2023 i osobiście doświadczyłem że ubita glina z której zrobione są tutejsze trasy po deszczu jest niesamowicie śliska. Ciężko było więc czerpać radość z jazdy. Ciekawym punktem do odwiedzenia jest też słynna trasa pucharowa w Champery. Niesamowicie było doświadczyć na własnej skórze tych stromizn. Żadna relacja z zawodów nie odda w pełni tego co się tu dzieje. Mając te 2 bike parki w karnecie Portes du Soleil, warto się tu wybrać chociażby na pół dnia i sprawdzić samemu.

Wycieczka z Morzine do Szwajcarii – porady praktyczne

Aby dostać się z Morzine do Champery można pojechać rowerem korzystając z wyciagów bike parku Avoriaz i dzięki kolei Mossettes. Wycieczka samochodem oznaczała by ponad godzinną pętlę dookoła gór. Ja, żeby nieco skrócić czas przejazdu, a żeby mieć też bardziej pod ręką awaryjne narzędzia i części skorzystałem z wariantu łączonego. Rano samochodem dojechałem do doliny Lindarets, skąd miałem prostą drogę do wyciągu Mossettes. Taki sam wariant stosowałem żeby sprawnie i szybko dostać się do bike parku Chatel. Ważna kwestia jest taka, że droga ta jest dostępna dla wjeżdżających samochodów tylko do godziny 10. W godzinach 10-17 można nią tylko zjechać w stronę Morzine/Montriond. Kolejna ważna kwestia, to funkcjonowanie wyciągów. Warto sprawdzić je na stronie Portes du Soleil. Dodatkowo w terenie jest dużo specjalnych tablic i znaczków, które mówią nam co jest czynne, a co nie. Trzeba mieć też na uwadze, że jeśli pogoda jest niepewna i przyjdzie burza, to wyciągi mogą zostać wyłączone wcześniej i może nie być łatwo wrócić z Champery do Morzine. Wybierając się do Szwajcarii trzeba też pamiętać o tym, że kraj ten nie jest w UE i jeśli telefon złapie nam szwajcarską sieć to internet będzie nas kosztował bardzo dużo. Warto ustawić na stałe sieć francuską, lub po prostu na czas pobytu w Szwajcarii wyłączyć transfer danych.

Portes du Soleil – Bike pass – Karnety

W całym regionie Portes du Soleil obowiązują takie same bike passy, które działają we wszystkich bike parkach regionu. Karnet jednodniowy w sezonie 2024 to koszt 34 EUR. Dostępne są też oczywiście opcje kilku dniowe. 6 dni jazdy to koszt 185 EUR, a 13 dni to 348 EUR. Nie są to jakieś zbytnio wygórowane kwoty biorąc pod uwagę, że karnet ten uprawnia do korzystania z wszystkich bike parków w regionie Portes du Soleil po francuskiej i po szwajcarskiej stronie. Ceny nie są wiele wyższe niż w Polsce czy Czechach oraz zdecydowanie niższe niż np. w Leogangu w Austrii (ok 57 EUR/dzień). Podane ceny obowiązują przy wcześniejszym zakupie przez internet. Bezpośrednio w kasie jest o kilka EUR drożej. Co ciekawe, to fakt, że karnety rowerowe uprawniają też do wjazdu innymi kolejkami, które działają latem dla turystów poza bike parkami. W przerwie od jazdy można wybrać się na wycieczkę wyciągiem prowadzącym na szczyt i platformę widokową Point de Nyon, gondolą w Chatel, czy koleją linową Prodains.

Region Dents du Midi

Dents du Midi to nazwa szwajcarskiej części regionu Portes du Soleil. Bike parki Champery oraz Les Crosets nie są tu jedyną miejscówką rowerową. Po za nimi, kawałek dalej znajduje się jeszcze bike park Morgins. Miejsca te połączone są również trasami dojazdowymi w formie widokowych, szutrowych dróg. Chociaż żeby przedostać się pomiędzy nimi to musimy liczyć się z pokonaniem sporego dystansu oraz z faktem że trasy dojazdowe mogą zawierać również odcinki podjazdowe. Nieco więcej o transferach i wycieczkach możecie poczytać we wpisie poświęconemu eventowi Pass Portes MTB. Przy ładnej pogodzie, Region Dents du Midi oferuje fenomenalne i bardzo widokowe wysokogórskie tereny, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Więcej artykułów związanych z naszymi pobytami w Portes du Soleil:

YouTube player
YouTube player

O regionie Portes du Soleil

Region Portes du Soleil to dom dla największej sieci tras rowerowych Europy i połączenie kilku legendarnych bikeparków. W ramach jednego karnetu dostępne są tu słynne trasy Les Gets, Chatel, Avoriaz, Le Pleney, a nawet Szwajcarskiego Champery. Rowerzyści w sumie do dyspozycji mają tu ponad 600 km tras obsługiwanych przez 25 wyciągów i kolei linowych.

Oficjalna strona: portesdusoleil.com
Media: facebookinstagramyoutube