Zwycięzcami pierwszej rundy SloEnduro w 2016 roku, zawodów Enduro 3 Camini w San Dorligo della Vale niedaleko Triestu we Włoszech, zostali Austriacy Birgit Braumann (Trek Gravity Girls) oraz Daniel Schemmel (Cube Action Team).

SloEnduro 2016: pierwsza runda padła łupem Austriaków
Birgit Braumann / zdjęcie: Nejc Bole

Ubiegłoroczna zwyciężczyni, Włoszka Giulia Albanese (UC Caprivesi) zajęła drugie miejsce, a na trzeciej lokacie uplasowała się austriacka juniorka Yana Dobnig (RLM Mondraker Racing Team). Wśród mężczyzn podium uzupełnili Słoweńcy Peter Mlinar (KK Črn trn) oraz ubiegłoroczny zwycięzca Vid Peršak (Gaes Orbea Enduro Crew).

Słoweniec Matjaž Istenič (Energijateam.com) był najlepszym juniorem i zakończył zawody na 12 miejscu. Z kolei Robi Kordež (Black Hole Enduro Team) był najszybszym mastersem, a Włoch Ruggero Iob (Pedale Gemonese) był najszybszy wśród mastersów 40+.

W piątej edycji zawodów Enduro 3 Camini wzięło udział 183 zawodników z 9 krajów. Impreza była częścią festiwalu rowerowego organizowanego przez Trieste club 360 MTB.

Daniel Schemmel / zdjęcie: Nejc Bole

Oprócz czystych umiejętności zawodników, podczas sześciu etapów (1200m podjazdów!) decydowały także kraksy i złapane kapcie. Na ostatnim odcinku przebita opona zwolniła Peršak’a, który walczył przez cały dzień z 30-sekundową karą za niestawienie się na prologu w sobotnie popołudnie. Ostatecznie udało mu się zająć trzecie miejsce.

Mlinar wygrał prolog, a następne trzy etapy padły łupem Peršak’a. Zwycięzca całych zawodów Daniel Schemmel wygrał tylko ostatni etap, który został nazwany Kenda Superstage, ze względu na różnorodność i długość. Na koniec dnia z łącznym czasem ponad 15 minut, Schemmel miał zaledwie 7 sekund przewagi nad Mlinar’em i 21 sekund nad Peršak’iem.

Peter Mlinar / zdjęcie: Nejc Bole

„Starałem się trzymać dobre tempo i nie spaść z roweru. To były moje pierwsze zawody enduro gdzie mi się to udało” – powiedział 18-letni zwycięzca ze Styrii. W zeszłym sezonie ścigał się bardzo dużo czasu w cross country, gdzie wygrał nawet krajowe mistrzostwa czy Europejskie Mistrzostwa Enduro w kategorii Junior. W tym roku w ekipie Cube, będzie to jego pierwszy pełny sezon zawodów enduro. „To był świetny wyścig i zdecydowanie chcę przyjechać na kolejne wyścigi SloEnduro. Oprócz tego planuję starty na europejskich rundach Enduro World Series oraz we włoskich wyścigach Superenduro.”

Dla doświadczonej Birgit Braumann zwycięstwo we Włoszech było bardzo ważne, ponieważ w zeszłym roku złamała tu rękę. „Zaczęłam wyścig bardzo nerwowo, wciąż w pamięci miałam kraksę z zeszłego roku i nie spodziewałam się, że tak będzie mi to ciążyć w głowie. Po pierwszych dwóch odcinkach trochę się uspokoiłam, ale rozluźniona jechałam dopiero na ostatnim odcinku i w końcu poczułam, że się ścigam.”

Men’s podium / zdjęcie: Nejc Bole

Trasy w dolinie wokół Triestu napakowane były luźną ziemią i kamieniami. W nocy deszcz zmoczył górną partię tras i wysychały one bardzo powoli, co z pewnością nie ułatwiało zawodnikom rywalizacji.

Kolejna runda SloEnduro odbędzie się w dniach 28-29 maja w Cerkno, które zostało uznane za najlepszą rundę SloEnduro 2015. Jednak zanim odbędą się te zawody, w międzyczasie rozegrane zostaną dwie jednodniowe rundy SloEnduro 4Fun – Enduro Krokar w Dorbnej 24-go kwietnia oraz Merjasec Enduro w Ruše 14-go maja.