Sławomir Łukasik oraz Veronika Widmann zdominowali ostatnie zawody sezonu, w których wzięło udział 300 zawodników z 24 krajów. Ostatnia runda iXS Pucharu Europy DH była niesamowita i przyniosła mnóstwo emocji zarówno zawodnikom jak i kibicom.

iXS Puchar Europy DH 2016: Sławek Łukasik wygrywa w Leogangu!

Leogang jest częścią europejskiego pucharu od samego początku i obecnie zawody w ramach iXS Pucharu Europy DH odbyły się tu po raz dziewiąty. Tutejszy bike park należy do najlepszych w europie, a zawody przyciągają mnóstwo kibiców oraz najlepszych zawodników na świecie. Tegoroczny finał pucharu odbył się w ramach festiwalu Biketember, na który składały się także zawody Specialized-SRAM Enduro Series, Scott Junior Trophy oraz zawody XC o randze C1. Jednym słowem, był to weekend pełny rowerowych atrakcji.

Podczas zawodów Pucharu Świata DH, które odbyły się tu w czerwcu, nauczyliśmy się, że trasa w Leogangu nie należy do łatwych, zwłaszcza w zmiennych warunkach pogodowych. Trasa po raz kolejny została lekko zmodyfikowana, a wrześniowa pogoda dodała coś od siebie i przywitała wszystkich konkretną ulewą i niskimi temperaturami. Podczas gdy pierwsi zawodnicy docierali na miejsce w pełnym słońcu, to weekend był kompletnym przeciwieństwem ostatniego tygodnia – mnóstwo wody, zimna oraz kąpieli błotnych na trasie. Praktycznie żaden ze startujących zawodników nie uniknął mniejszej lub większej wywrotki podczas treningów.

Sławek Łukasik

Tradycyjnie w sobotę odbyły się kwalifikacje, które miały ustawić stawkę przed niedzielnymi finałami. Na koniec dnia najszybsi okazali się Sławomir Łukasik (NS Bikes FroPro) oraz Carina Cappellari (Radon Magura Factory Team).

Aktualni liderzy klasyfikacji generalnej Johannes Fischbach (Radon Magura Factory Team) oraz Veronika Widmann (Bike Club Egna Neumarkt) zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Co ciekawe, Fischbach miał świetny przejazd, ale zaliczył glebę na ostatnim odcinku i stracił całą przewagę. Dzięki temu jednak niedzielne finały zapowiadały się naprawdę emocjonująco.

W międzyczasie Max Hartenstern (MTB Bande Schatzki) oraz Valentina Höll (YT Industries) nie przejmowali się kompletnie złymi warunkami i dawali z siebie wszystko podczas kwalifikacji. Może dlatego, że obydwoje zdobyli tytuły w swoich kategoriach już wcześniej i nie mieli już nic do stracenia. Co ciekawe, Max wykręcił taki czas, że w kategorii elita mężczyzn byłby na podium, Valentina uzyskała najlepszy czas ze wszystkich startujących kobiet w ogóle!

Carina Cappellari

Niedziela przywitała wszystkich lepszą pogodą, w końcu przestało padać, ale trasa wciąż była jednym wielkim potokiem błota. Niestety jak wszystko zaczęło przesychać, to błoto stawało się co raz bardziej śliskie i okazało się, że uzyskanie dobrego rezultatu będzie graniczyło z cudem.

Pierwsi na trasie zameldowali się mastersi, wśród których najszybszy okazał się Christian Junker (Rose Factory Racing Team). Pewnie wygrał z 6-sekundową przewagą nad Rostislavem Stenclem (Bikeplac Racing Team) oraz Rowanem Sorrellem (Bikepark Wales). Największym pechowcem tej kategorii był z kolei Frank Hedwig (Rad-Art), który nie tylko zakończył zawody na odległym 11 miejscu, ale przez słaby rezultat, stracił także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W zawodach wziął także udział Aleksander Wieczorkiewicz (3racing Group), który zajął miejsce w połowie stawki i zakończył zawody na 14 miejscu.

W kategorii kobiet U17 Valentina Höll powtórzyła swój rewelacyjny wynik z kwalifikacji i z czasem 5:06.631 zmiażdżyła rywalki osiągając aż 43 sekundy przewagi. Kolejna kategoria to mężczyźni U17 – Giacomo Masiero (3 Stars) uzyskał najlepszy czas dnia, ale drugi Marcel Merkeli (Solid National Racing) przegrał zawody zaledwie o setne sekundy. Nie przeszkodziło mu to jednak w odniesieniu końcowego triumfu w klasyfikacji generalnej.

Kategoria U19 to triumf Maxa Hartensterna, który z czasem 4:02.621 wygrał zawody oraz zdobył tytuł w całej serii. Drugie miejsce zajął Joe Breeden (Solid Reverse Factory Racing), a trzeci był Janis Lehmann.

iXS Puchar Europy DH 2016: Sławek Łukasik wygrywa w Leogangu! iXS Puchar Europy DH 2016: Sławek Łukasik wygrywa w Leogangu!
Women U17 & elite women podium

Dla Mistrzyni Włoch Veroniki Widmann, sezon zaczął się tak samo jak skończył – od sukcesu. Zdominowała kategorię elity kobiet z czasem 4:43.547 i nie tylko była najszybszą zawodniczką dnia, ale dzięki temu zwycięstwu mogła także świętować zwycięstwo w całym sezonie. Drugie miejsce zajęła Eleonora Farina (GB Rifar Mondraker), a trzecia była Carina Cappellari. W klasyfikacji generalnej drugie miejsce zajęła Cappellari, a trzecie zajęła Jana Bartova (RRP).

W rywalizacji elity mężczyzn podczas kwalifikacji tylko czterech zawodników zeszło poniżej bariery 4 minut i wydawało się, że w niedzielę będzie lepiej. Pierwszym zawodnikiem, który pokonał tą magiczną granicę był Loris Revelli (Argentina Bike De Vinci), który uzyskał czas 3:54.056. W tym momencie podczas kwalifikacji tylko Łukasik był szybszy, więc Mistrz Świata Juniorów zdecydowanie zadziwił wszystkich. Kolejni zawodnicy pojawiający się na mecie nie byli w stanie pokonać czasu Revelli’ego, więc na sam koniec wszyscy czekali na starcie Fischbach vs Łukasik. Ostatecznie Fischbach przyjechał na metę z czwartym czasem, a lepszy był od niego także Faustin Figaret (Radon Magura Factory Racing). Wtedy na trasie pojawił się Sławek Łukasik, który absolutnie zmiażdżył konkurencję. Z czasem 3:48.839 nie tylko wygrał ostatnią rundę, ale rzutem na taśmę, zgarnął także upragnione zwycięstwo w całej serii iXS Pucharu Europy DH! W zawodach wziął także udział Wojciech Czermak (Born2Bike), który również zakwalifikował się do super finału i ostatecznie zajął 26 miejsce.

Elite men podium

Kolejny wyścigowy sezon dobiegł końca. Wszyscy zawodnicy mogą udać się na zasłużony odpoczynek i powoli zaczynają planować następny sezon. Dla nas wszystkich jest to czas na zebranie sił i rozpoczęcie przygotowań do jubileuszowego, bo dziesiątego, sezonu iXS Pucharu Europy DH, który z pewnością musi być najlepszym w europie.

Oficjalna strona oraz pełne wyniki: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Thomas Dietze extreme-pics.de