Drugi rok z rzędu francuscy zawodnicy zdominowali zawody RockShox Pump Track Challenge Innsbruck. Mathilde Bernard zgarnęła swoje trzecie zwycięstwo w historii startów na festiwalach Crankworx, a Chaney Guennet wygrał tu już po raz trzeci w ciągu pięciu lat. Tym samym drugi dzień festiwalu Crankworx Innsbruck można uznać za zakończony.

Crankworx Innsbruck Pump Track / zdjęcie: Clint Trahan

Za każdym razem towarzyszą mi tu inne emocje. W zeszłym roku byłem drugi, a dziś pierwszy. To była długa droga na najwyższy stopień podium i ułożyło się idealnie.

– Chaney Guennet

Droga na szczyt nie była prosta, ale Guennet twardo realizował swój cel. Wygrał kwalifikacje i regularnie wykręcał najlepsze czasy przejazdów. Jednak w walce w ćwierćfinale z Matthew Sterlingiem był bardzo blisko odpadnięcia z dalszej realizacji. Pierwszy przejazd wygrał mając zaledwie 0.014s przewagi. Jednak w drugim przejeździe Sterling nie wytrzymał ciśnienia i popełnił katastrofalny błąd, który kosztował go szanse na walkę o zwycięstwo.

Adrien Loron / zdjęcie: Clint Trahan

W finale Guennet zmierzył się ze swoim rodakiem Tomasem Lemoinem, który dwukrotnie stawał tu na podium, ale nigdy nie zajął wyższego miejsca niż trzecie.

Ściganie się z przyjaciółmi zawsze smakuje inaczej. Fajnie cieszyć się i rywalizować razem z nimi, zwłaszcza na takiej świetnej trasie i przy wspaniałej pogodzie.

Mickey Haderer vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

Walka w finale była bardzo zacięta. Pierwszy przejazd wygrał Guennet z przewagą 0.06s, ale w drugim biegu Lemoine opadł z sił i ostatecznie przegrał walkę o złoto o 0.776s.

Wyniki: RockShox Pump Track Challenge Innsbruck – Pro Men

1. Chaney Guennet (Francja)
  2. Tomas Lemoine (Francja)
  3. Niels Bensink (Holandia)
Podium mężczyzn: 2. Tomas Lemoine, 1. Chaney Guennet, 3. Niels Bensink / zdjęcie: Clint Trahan

Chaney Guennet zwyciężył prawdopodobnie dlatego, że miał ogromną przewagę nad rywalami: nie wziął udziału w porannych zawodach Specialized Dual Slalom Innsbruck, więc był dużo bardziej wypoczęty niż reszta uczestników.

Podobnie postąpiła zwyciężczyni wśród pań. Mathilde Bernard ostatecznie wzięła udział w Dual Slalomie, ale odpadła dość szybko i miała dużo czasu na odpoczynek.

Mathilde Bernard vs Vaea Verbeeck / zdjęcie: Clint Trahan

Wygrałam tutaj rok temu, więc ponowne zwycięstwo jest dla mnie świetną sprawą.

– Mathilde Bernard

Również Bernard z każdym kolejnym przejazdem była co raz szybsza. W ćwierćfinałach pokonała Królową Crankworxa z 2019 roku Vaeę Verbeeck, a w półfinałach odprawiła z kwitkiem zwyciężczynię pumptracka z Rotorua w 2020 roku, Jordy Scott. A w finale czekała na nią Kialani Hines…

Jordy Scott świętowała dziś swoje 20-te urodziny i w małym finale zmierzyła się z Danielle Beecroft. Wcześniej w Dual Slalomie zajęła szóste miejsce, a dzięki zwycięstwu nad Beecroft, zakończyła dzień z brązowym medalem.

Danielle Beecroft / zdjęcie: Clint Trahan

Jestem szczęśliwa! Byłam bardzo zadowolona z wyniku w Dual Slalomie, ale stanięcie na podium zawsze winduje humor do góry. Zawsze fajnie otworzyć butelkę szampana na koniec dnia, a teraz czekają mnie zawody Speed & Style.

– Jordy Scott

Wyniki: RockShox Pump Track Challenge Innsbruck – Pro Women

1. Mathilde Bernard (Francja)
  2. Kialani Hines (USA)
  3. Jordy Scott (USA)
Podium kobiet: 2. Kialani Hines, 1. Mathilde Bernard, 3. Jordan Scott / zdjęcie: Clint Trahan

Jednak to nie był koniec dekoracji w drugim dniu trwania festiwalu Crankworx Innsbruck 2021. Tuż przed finałami pump tracka odbyły się zawody CWNEXT (Crankworx Next Gen), w których startowali zawodnicy U17.

Bardzo podobała mi się moja dzisiejsza jazda i dobrze się bawiłem. Fajnie wrócić do rytmu wyścigowego, więc dziękuję wszystkim z organizatorów Crankworxa za tą możliwość!

– Tegan Cruz

Kolejne zawody z serii CWNEXT odbędą się w sobotę i będzie to Dual Slalom, a całość rywalizacji zakończy się w niedzielę podczas deuter Downhill Innsbruck presented by Raiffeisen Club.

Wyniki: RockShox Pump Track Challenge Innsbruck – CWNEXT

1. Tegan Cruz (Kanada)
  2. Gil Ian (Meksyk)
  3. Florian Heinecke (Austria)
Podium amatorów: 2. Gil Ian, 1. Tegan Cruz, 3. Florian Heinecke / zdjęcie: Clint Trahan

Kolejną imprezą na festiwalu będą zawody CLIF Speed & Style Innsbruck, które transmitowane będą na żywo na stronach crankworx.com i Red Bull TV. Start transmisji o 17.30!

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.