W niedzielne popołudnie dobiegły końca Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim, które odbywały się we włoskim Val di Sole. Zmagania o złote krążki zakończyły się wyścigiem zjazdowym, w którym triumfowali reprezentant RPA Greg Minnaar oraz Francuzka Myriam Nicole.

Mistrzowie Świata DH 2021: Greg Minnaar i Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Mistrzostwa Świata 4X

Zanim jednak przejdziemy do downhill’u, warto odnotować również wyniki Mistrzostw Świata 4X, które odbyły się w piątkowy wieczór. Tytuł Mistrza Świata zdobył Czech Tomas Slavik, który w finale pokonał Francuza Adriena Lorona, Austriaka Hannesa Slavika oraz Włocha Martti’ego Sciortino. W zawodach wzięli udział również Gustaw Dądela (17 miejsce) oraz Marcin Stefaniuk (32 miejsce).

Podium mężczyzn: 2. Adrien Loron, 1. Tomas Slavik, 3. Hannes Slavik / zdjęcie: UCI.org

Wśród pań złoty krążek zdobyła Czeszka Michaela Hajkova, srebrny medal zdobyła Francuzka Mathilde Bernard, a brązowy wywalczyła reprezentantka Boliwii Anna Sara Rojas.

Podium kobiet: 2. Mathilde Bernard, 1. Michaela Hajkova, 3. Anna Sara Rojas / zdjęcie: UCI.org

Mistrzostwa Świata DH

Juniorzy i juniorki

Jako pierwsi na trasie tradycyjnie rywalizację rozpoczęli juniorzy i juniorki. Wśród pań sporym zaskoczeniem była nieobecność będącej w świetnej formie Brytyjki Phoebe Gale, którą wielu typowało jako faworytkę do tytułu. Niestety Phoebe, która świetnie spisuje się w Pucharze Świata DH nie wzięła udziału w zawodach z powodu uszkodzonego nadgarstka. Tym samym pod jej nieobecność na faworytkę wyrosła Bułgarka Izabela Yankova, która z kolei zdominowała tegoroczny sezon iXS Pucharu Europy DH. Podobnie było w Val di Sole, gdzie zdobyła złoty medal z ponad 10-sekundową przewagą nad Norweżką Kine Haugom oraz Kanadyjką Gracey Hemstreet.

Podium juniorek: 2. Kine Haugom, 1. Izabela Yankova, 3. Gracey Hemstreet / zdjęcie: UCI.org

Wśród juniorów na prawdziwą gwiazdę wyrasta Kanadyjczyk Jackson Goldstone, który również zalicza świetny sezon w swoim pierwszym roku startów w Pucharze Świata DH. Czas 3:37.097 dał mu pewne zwycięstwo i złoty medal! Srebro przypadło Brytyjczykowi Jordanowi Williamsowi, a brąz zdobył Nowozelandczyk Lachlan Steven-McNab.

Podium juniorów: 2. Jordan Williams, 1. Jackson Goldstone, 3. Lachlan Stevens-McNab / zdjęcie: UCI.org

Elita kobiet

Rywalizacja wśród pań przebiegała w znanym z tegorocznego Pucharu Świata DH schemacie. Kwalifikacje wygrała Austriaczka Valentina Höll i wszyscy liczyli, że w końcu potwierdzi swoje aspiracje do triumfów na najwyższym światowym poziomie. Niestety podobnie jak w poprzednich wyścigach, nie wytrzymała presji i w przejeździe finałowym ponownie miała pecha. Upadek w środku trasy sprawił, że z 8-sekundowego prowadzenia zrobiło się ponad 11 sekund straty na mecie. Ostatecznie zajęła 12 miejsce.

Camille Balanche / zdjęcia: Bartek Woliński

Przez dłuższy czas na prowadzeniu utrzymywała się Amerykanka Anna Newkirk, która zepchnięta z prowadzenia została dopiero przez Nowozelandkę Jessicę Blewitt, a ona z kolei musiała uznać wyższość Norweżki Mille Johnset. Następnie na mecie pojawiała się ścisła czołówka i prowadzenie przechodziło z rąk do rąk.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Ostatecznie na piątym miejscu uplasowała się Brytyjka Tahnee Seagrave, a czwarta była świeżo upieczona Mistrzyni Europy DH, Słowenka Monika Hrastnik. Brązowy medal zdobyła obrończyni tytułu Mistrzyni Świata DH z zeszłego roku Szwajcarka Camille Balanche, a dwa najwyższe miejsca rozdzieliły między sobą Francuzki. Srebro przypadło powracającej do ścigania po kontuzji Marine Cabirou, a złoty medal zdobyła Myriam Nicole.

Podium elity kobiet: 2. Marine Cabirou, 1. Myriam Nicole, 3. Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Kategoria elity mężczyzn przyniosła w końcówce mnóstwo emocji. Przez dużą część wyścigu na prowadzeniu był Francuz Antoine Vidal i wydawało się, że jego rewelacyjna jazda w środkowej części trasy da mu nawet szanse na medal. Ostatecznie skończyło się jednak dopiero na 12-tym miejscu…

Z fotela lidera zepchnął go Brytyjczyk Danny Hart, który na koniec wyścigu i tak musiał zadowolić się piątym miejscem. Chwilę wcześniej po rewelacyjny wynik jechał jego rodak, broniący tytułu Mistrza Świata DH, Reece Wilson, ale na ostatniej hopie przed metą złapał kapcia w przednim kole i dojechał na metę na 15-tej lokacie. Również Amerykanin Luca Shaw miał świetne międzyczasy, ale jego dobry wynik pogrzebał upadek.

Danny Hart / zdjęcie: Bartek Woliński

Hart stracił prowadzenie dopiero na rzecz Francuza Benoita Coulanges’a, który zaliczył przejazd życia i objął prowadzenie na 7 zawodników przed końcem. Wydawało się, że pokona go Australijczyk Troy Brosnan, ale również i on nie dał rady Francuzowi. Wtedy jednak na starcie stanął reprezentant RPA Greg Minnaar.

Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński

Greg pojechał jak na prawdziwego weterana i najlepszego zawodnika w historii przystało. Pewnie, szybko i bez pomyłek. Na mecie zameldował się z czasem 3:28.963 i objął prowadzenie, którego nie oddał do samego końca. Na starcie byli już tylko Francuzi: Loic Bruni, Loris Vergier oraz Thibaut Daprela. Bruni ostatecznie dojechał 6-ty, Vergier był 4-ty, a Daprela po dwóch upadkach był dopiero 71-wszy.

Greg Minnaar / zdjęcie: Bartek Woliński

Tym samym czwarty tytuł Mistrza Świata DH w karierze przypadł Gregowi Minnaarowi, srebrny medal zdobył Benoit Coulanges, a brązowy krążek zgarnął Troy Brosnan.

Podium elity mężczyzn: 2. Benoit Coulanges, 1. Greg Minnaar, 3. Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.