Cóż to był za finał sezonu! W amerykańskim Snowshoe odbyła się podwójna runda tegorocznego Pucharu Świata DH i tym samym mieliśmy podwójną dawkę emocji. W trakcie pierwszego starcia najlepsi okazali się Valentina Höll, dla której było to pierwsze zwycięstwo w seniorskiej karierze, oraz Reece Wilson. Z kolei druga runda padła łupem Loica Bruniego oraz ponownie, Valentiny Höll.

Vali Höll / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita kobiet

Wśród pań liderka wyścigu zmieniała się w zasadzie z każdą kolejną zawodniczką. W dodatku zawody zostały na chwilę przerwane po koszmarnie wyglądającym upadku Jessici Blewitt (YD Racing), która w ostatnim sektorze zakończyła swoje zmagania. Jej upadek sprawił, że swoje przejazdy musiały powtórzyć Mille Johnset (Continental Atherton) oraz Nina Hoffmann (Nina Hoffmann Racing powered by stifmtb.com). Warto dodać, że trasa zebrała swoje żniwo, ponieważ wcześniej z powodu kontuzji musiała wycofać się również Veronika Widmann (Madison Saracen Factory Team) czy Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal).

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Następnie na trasie pojawiła się Tahnee Seagrave (Canyon Collective FMD), która osiągnęła kilkusekundową przewagę nad rywalkami, ale i ona nie cieszyła się z prowadzenia zbyt długo. Fotel liderki musiała oddać Valentinie Höll (RockShox Trek Race Team), która jak się później okazało, mogła cieszyć się z końcowego triumfu.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Jej czasu nie udało się pobić ani drugiej Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), ani trzeciej Camille Balanche (Dorval AM Commencal). Swoją szansę na zwycięstwo miała jeszcze zwyciężczyni kwalifikacji Myriam Nicole (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction), ale upadek w środkowej sekcji na wydawałoby się prostym zakręcie, sprawił że zajęła ostatecznie siódmą lokatę i wobec triumfu Höll, straciła również zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Podium elity kobiet: 4. Tahnee Seagrave, 2. Marine Cabirou, 1. Valentina Höll, 3. Camille Balanche, 5. Nina Hoffmann / zdjęcie: Bartek Woliński

Na koniec sezonu, pomimo ogromnego pecha w pierwszych rundach, najlepsza okazała się Valentina Höll, która uzbierała 1125pkt. Drugie miejsce zajęła Myriam Nicole z 1079pkt, a trzecie Camille Balanche z 1065pkt.

Podium klasyfikacji generalnej elity kobiet: 2. Myriam Nicole, 1. Valentina Höll, 3. Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Również wyścig wśród panów przyniósł ogromną ilość emocji, ale bardziej były one związane z kolejnymi rozwałkami lub pechem. Na treningu z rywalizacji wypadł lider klasyfikacji generalnej Thibaut Daprela (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction), który tak nieszczęśliwie upadł, że w trakcie wyścigu był w szpitalu. W ogóle nie było to dla niego udane podwójne starcie, ponieważ w trakcie piątej rundy złamał koło i nie ukończył swojego finałowego przejazdu.

Mick Hannah w swoim stylu pożegnał się z fanami / zdjęcie: Bartek Woliński

Ostatni tegoroczny wyścig Pucharu Świata DH był zarazem pożegnaniem Micka Hannaha (NS Bikes UR), który zakończył swoją wyścigową karierę na 28 miejscu.

Angel Suarez Alonso / zdjęcie: Bartek Woliński

Prowadzenie w wyścigu dość wcześnie objął Angel Suarez Alonso (Commencal 21) i wydawało się, że nie odda go do samego końca. Rewelacyjna jazda w środkowej sekcji trasy sprawiła, że ostatecznie ukończył zawody na rewelacyjnym trzecim miejscu.

Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński

Pierwszym zawodnikiem, któremu udało się go pokonać był trzeci w kwalifikacjach Troy Brosnan (Canyon Collective Factory Team). Ta sztuka nie udała się drugiemu w kwalifikacjach Finnowi Iles’owi (Specialized Gravity), a na starcie był już tylko Loic Bruni (Specialized Gravity).

Podium elity mężczyzn: 4. Amaury Pierron, 2. Troy Brosnan, 1. Loic Bruni, 3. Angel Suarez Alonso, 5. Luca Shaw / zdjęcie: Bartek Woliński

Kilkukrotny Mistrz Świata DH pokazał, że bardzo zależy mu na końcowym triumfie i gdy wpadł na metę z czasem 3:13.379, to było już wiadome, że nie tylko wygrał całe zawody, ale również i tegoroczną klasyfikację generalną.

Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Warto wspomnieć, że swoją szansę na dobry rezultat na koniec sezonu pogrzebał również Loris Vergier (Trek Factory Racing DH), który kilkukrotnie wypadł z trasy i ostatecznie zakończył sezon na trzecim miejscu, a w zawodach był dopiero 54-ty. Tym samym na koniec roku Daprela zajął drugie miejsce.

Podium klasyfikacji generalnej elity mężczyzn: 4. Troy Brosnan, 2. Thibaut Daprela, 1. Loic Bruni, 3. Loris Vergier, 5. Reece Wilson / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

W wyścigach młodzieży mieliśmy powtórkę z piątej rundy. Na czele juniorek ponownie zameldowała się Izabela Yankova, która zdobyła 280pkt w trakcie całego sezonu i tym samym zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w zawodach zajęła Siel van der Velden (Commencal NOBL), a trzecia była Ella Erickson. Z kolei w klasyfikacji generalnej na drugim miejscu sezon ukończyła Phoebe Gale (Canyon Collective FMD), a na trzecim uplasowała się Sophie Gutoehrle.

Wśród juniorów ponownie najszybszy okazał się Jordan Williams (Madison Saracen Factory Team), który w pokonanym polu zostawił Jacksona Goldstone’a (Miranda Factory Team) i Oisina O’Callaghana (The YT Mob). W klasyfikacji generalnej ostateczne zwycięstwo z 300pkt odniósł Goldstone, przed Williamsem (250pkt) i Pau Menoyo Busquetsem (Commencal 21, 146pkt).

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.