Sezon wyścigowy rozpoczął się już na dobre, a w iXS Pucharze Europy DH odbyła się już druga runda. Słoweński Maribor przyciągnął ponad 320 zawodników reprezentujących 30 krajów i niestety nie był dla nich zbyt gościnny.

Maribor / zdjęcie: Rick Schubert

Maribor to doskonale znana lokalizacja w zjazdowym świecie. Przez wiele lat była to stolica słoweńskiego zjazdu i w tym czasie odbywały się tu również najważniejsze światowe zawody. Tegoroczna trasa została przygotowana specjalnie z myślą o iXS Pucharze Europy DH i tym samym na zawodników czekały nowe sekcje. Zwłaszcza nowy stromy odcinek, który powstał poprzez niezbędną wycinkę drzew, przypadł do gustu riderom.

YouTube player

W przeciwieństwie do ubiegłych lat, tym razem Maribor nie rozpoczynał cyklu, lecz został przesunięty w kalendarzu do rundy numer dwa. Inauguracja odbyła się na chorwackiej wyspie, gdzie na początku kwietnia zawodnicy ścigali się w Losinj.

Jure Zabjek / zdjęcie: Rick Schubert

Piątek przywitał zawodników piękną pogodą, choć podczas pieszego zapoznania z trasą tu i ówdzie można było znaleźć ślady kałuż czy błota. Niestety sobotni poranek sprawił, że trasa została dobrze zmoczona i 2.6-kilometrowy odcinek o 450-metrach przewyższenia był prawdziwym wyzwaniem. Najważniejszym czynnikiem nie było jednak utrzymanie się na rowerze, ale mentalne przygotowanie do walki z tak trudnymi warunkami. Przy takiej pogodzie rozegrane zostały eliminacje, w których najszybsi okazali się Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal) oraz Jure Zabjek (Unior-Sinter Factory Racing).

Oliver Zwar / zdjęcie: Rick Schubert

Niedzielne finały zapowiadały się znacznie lepiej, a w południe pokazało się nawet słońce. Niestety nikt tak naprawdę nie wiedział co to będzie oznaczać dla trasy, ponieważ wcześniejsze płynne błoto zamieniało się w przyczepną breję, która nie tylko nie zwiększała przyczepności opon, ale również skutecznie blokowała obrót kół i działanie napędu. W takich warunkach rozpoczęły się przejazdy finałowe…

Bagno / zdjęcie: Rick Schubert

W wyścigu pań po raz kolejny moc pokazała Monika Hrastnik, która zwyciężyła z czasem 4:28.512 i ponad 4-sekundową przewagą nad drugą na mecie Anną Newkirk (Beyond Racing). Podium uzupełniła Lisa Gava (3stars – Alessibici).

Anna Newkirk / zdjęcie: Rick Schubert

Mój przejazd był słaby i pełen błędów. Ciężko było utrzymać linię i w ogóle pozostać na rowerze, ale i tak bardzo się cieszę z pierwszego miejsca.

Monika Hrastnik
Monika Hrastnik / zdjęcie: Rick Schubert

W rywalizacji panów najlepszy czas finałów wykręcił lokalny zawodnik Luka Berginc (DH Visit Pohorje) z wynikiem 3:27.149. Tym samym było to dla niego drugie zwycięstwo w sezonie. Drugie miejsce z zaledwie sekundą straty zajął Johannes Fischbach (Raymon Racing), a trzeci był Oliver Zwar (Union).

Luka Berginc / zdjęcie: Rick Schubert

Druga runda za nami i nie mogę być bardziej zadowolony. Ciężko trenowałem w zimie i opłaciło się. Mój przejazd był dobry, choć popełniłem kilka błędów, ale na szczęście to wystarczyło do zwycięstwa.

Luka Berginc

W zawodach wzięli udział również nasi rodacy. W elicie mężczyzn do Super Finału nie dostał się Mateusz Madzia, a w niedzielnym Finale zajął 68 miejsce. W kategorii juniorów U17 na 24 miejscu zawody ukończył Filip Śliwka (ABC Arek Bike Center), Oliwia Kulesza (ABC Arek Bike Center) była szósta w rywalizacji juniorek U19, wśród juniorów U19 11 miejsce zajął Kacper Gawlak-Socka (Antidote Racing), a Jan Pająk (ABC Arek Bike Center) był 21. Z kolei w rywalizacji mastersów zawody na siódmym miejscu ukończył Aleksander Wieczorkiewicz (3Racing Downhill Group).

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).