Trzecia z pięciu tegorocznych rund iXS Pucharu Europy DH przyciągnęła ponad 300 zawodników reprezentujących 34 kraje. Tym razem areną zmagań był Semmering w Austrii, a sobotnie kwalifikacje były zarazem Mistrzostwami Austrii w zjeździe.

Johannes Fischbach / zdjęcie: Rick Schubert

Półmetek sezonu iXS Pucharu Europy DH

Pomimo, że sezon rowerowy jeszcze nie rozwinął się w pełni, to seria iXS Pucharu Europy DH przekroczyła właśnie swój półmetek. Cały cykl rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, bo w maju, gdy zawodnicy ścigali się w chorwackim Losinj. Z kolei druga runda odbyła się dopiero w maju w słoweńskim Mariborze, a teraz przyszedł czas na Austrię. Następną lokalizacją będzie debiutujące w cyklu norweskie Voss, gdzie zawodnicy udadzą się na początku lipca. Sezon zakończy się natomiast na początku września we włoskiej miejscowości Pila.

Austin Dooley / zdjęcie: Rick Schubert

#3 Semmering

Trasa w Semmering jest szybka, techniczna i naturalna. Mnóstwo hop, kamieni i korzeni rozciągniętych jest na dystansie 2200 metrów, a to wszystko na 340 metrach przewyższenia. Dodatkowo trasa oferuje mnóstwo linii przejazdu, więc zawodnicy mieli dodatkowy ból głowy.

David Trummer / zdjęcie: Rick Schubert

Pogoda dopisała przez cały czas trwania zawodów i jak zwykle wszystko rozpoczęło się od piątkowych treningów. W sobotnie popołudnie odbyły się kwalifikacje, które były zarazem Mistrzostwami Austrii DH, więc miejscowi zawodnicy mieli dodatkowe ciśnienie na dobry wynik. Tegoroczne tytuły zdobyli Valentina Höll (RockShox TREK Race Team) oraz David Trummer (MS Mondraker).

Valentina Höll / zdjęcie: Rick Schubert

Niedziela ponownie przywitała zawodników pięknym słońcem i zapowiadał się kolejny dzień z dobrym wyścigiem. Wśród pań najszybsza okazała się Marlena Neissl (Bikeclub Stattegg), która dzień wcześniej musiała zadowolić się trzecim miejscem i z czasem 4:47.850 pewnie wygrała zawody. Drugie miejsce ze stratą zaledwie 1.8s zajęła Lisa Gava (3Stars Allessibici), a podium uzupełniła Sophie Gutöhrle (Bikeclub Leogang).

Marlena Neissl / zdjęcie: Rick Schubert

Właśnie wygrałam zawody iXS Pucharu Europy DH w Semmering i nie mogłam oczekiwać niczego lepszego. To był perfekcyjny dzień, a mój przejazd był może zbyt zachowawczy, ale i tak jestem szczęśliwa.

Marlena Neissl

Wśród panów z czasem 3:11.713 najszybszy okazał się Stefano Introzzi (Kona Bike Center Cimone), który w pokonanym polu zostawił Maela Gironde’a (Mtb martigues) oraz Austina Dooley’a (Commencal North America).

Stefano Introzzi / zdjęcie: Rick Schubert

Wyniki Polaków

Na 14 miejscu w małym finale elity mężczyzn zawody ukończył Wojciech Ranosz (Antidote Gravity Revolt), a 82 miejsce zajął Mateusz Madzia. Z kolei Adrian Ścieszka (House of MTB – Rocday Racing) nie ukończył swojego przejazdu. W kategorii masters siódme miejsce zajął Aleksander Wieczorkiewicz (3Racing Downhill Group), w juniorach U19 13-ty był Kacper Gawlak-Socka (Antidote Racing), a 23-cie miejsce zajął Jan Pająk (ABC Arek Bike Center).

YouTube player

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).