Tegoroczny sezon Enduro World Series w kategorii U21 został zdominowany przez dwoje zawodników, którzy wygrali wszystkie trzy dotychczasowe rundy. Kim są i czy ktokolwiek jest w stanie ich zatrzymać?

Zawodnik Propain Factory Racing, Luke Meier-Smith jest w tym roku w wybornej formie.

Australijczyk Luke Meier-Smith (Propain Factory Racing) rozpoczął sezon od pewnego zwycięstwa podczas pierwszej rundy Enduro World Series w Tweed Valley. Wygrał wtedy wszystkie odcinki i ukończył zawody z ponad 30-sekundową przewagą. Meier-Smith kontynuował swoją zwycięską serię również podczas kolejnych rund – w Petzen i Jamnicy oraz w Val di Fassa Trentino. Jedynym zawodnikiem, który odebrał mu etapowe zwycięstwo był Icardo Alexis (Canyon Collective Dainese), który mimo świetnej jazdy, jeszcze nie zdobył żadnego podium w tym sezonie.

Seth Sherlock ściga się nie tylko w Enduro World Series, ale także w Pucharze Świata DH.

Najgroźniejszym rywalem Meier-Smitha jest Kanadyjczyk Seth Sherlock. Trzykrotnie kończył zawody na podium, w tym dwukrotnie na drugim miejscu. Jednak kolega z teamu Aarona Gwina i tak nie miał większych szans z młodym Australijczykiem. Szansa na przerwanie zwycięskiej passy pojawi się w trakcie najbliższej rundy, która odbędzie się na trasach kanadyjskiego Whistler. W końcu jeśli jest szansa pokonać Luke’a to tylko na swoich trasach!

Zawodniczka Norco Factory Team, Emmy Lan, całkowicie zdominowała tegoroczny sezon wygrywając 15 z 16 odcinków.

Podobnie jak wśród panów, w rywalizacji pań U21 Kanadyjka Emmy Lan (Norco Factory Team) również całkowicie zdominowała swoją kategorię. W sumie 18-latka wygrała aż 15 z 16 odcinków, a jej rezultaty plasowałyby ją w czołowej dwudziestce zawodniczek elity kobiet. Warto zaznaczyć, że jest to jej dopiero pierwszy sezon w Enduro World Series, a kolejny wyścig odbędzie się na jej domowych trasach.

Ubiegłoroczna zwyciężczyni kategorii U21 – Sophie Riva

Sophie Riva dwukrotnie w tym sezonie ukończyła zawody na drugim miejscu i jest jedyną zawodniczką, której udało się wydrzeć etapowe zwycięstwo z rąk Emmy Lan. W końcu jest to ubiegłoroczna zwyciężczyni kategorii U21, ale zarazem jest to jej ostatni sezon startów w tej kategorii. Wraz ze swoją koleżanką i rywalką, Polly Henderson, w przyszłym sezonie będzie ścigać się w elicie kobiet, a to oznacza, że dominacja Emmy Lan może potrwać kilka sezonów.

Warto również wspomnieć o jednym zawodniku, który podszedł do rywalizacji w trochę inny sposób. Nowozelandczyk Matthew Fairbrother kończył zmagania podczas poszczególnych rund na 11, 10 oraz 24-tym miejscu, ale w przeciwieństwie do swoich rywali, na każde zawody docierał… na rowerze. Szerokim echem w internecie odbiła się jego podróż z Tweed Valley w Szkocji do Petzen/Jamnicy na granicy austriacko-słoweńskiej. W sumie samotnie pokonał 1550km i zaliczył 74 godziny czystej jazdy na rowerze. A to wszystko na rowerze enduro! Choćby z tego powodu warto śledzić jego poczynania na jego instagramie.

Czwarta runda Enduro World Series odbędzie się podczas festiwalu Crankworx Whistler, który w tym roku po długiej przerwie powraca na salony. Festiwal odbędzie się w dniach 5-14 sierpnia, a same zawody Enduro World Series będą miały miejsce w dniach 6-7 sierpnia.

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.