Tegoroczny maj jest wręcz napakowany emocjami związanymi z najważniejszymi imprezami na świecie. Wraz z początkiem miesiąca startują Puchary Świata w zjeździe i enduro (a w Polsce odbędzie się pierwsza w historii edycja PŚ), a pod koniec rozegraną zostaną zawody w ramach festiwalu Crankworx Cairns. W dniach 22-26 maja odbędzie się australijski przystanek serii Crankworx World Tour, a organizatorzy przygotowali trochę nowości.

Caroline Buchanan vs Jordy Scott / zdjęcie: Clint Trahan

Gospodarzem imprezy będzie Smithfield Mountain Bike Park, który w przeszłości gościł rowerowe Mistrzostwa Świata, tym razem wyniesie imprezę Crankworx na nowy poziom.

W tym roku poszliśmy bardzo mocno w kierunku historii i spuścizny Smithfield Mountain Bike Park’u, a przy okazji zrobiliśmy mocno innowacyjny design tras, które będą używane podczas festiwalu.

Nathan Bassett, Dyrektor festiwalu Crankworx Cairns
Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

W odpowiedzi na ostatnie wyzwania związane z tropikalnym cyklonem Jasper, ekipa Crankworx skupiła się na odbudowie i innowacjach. Podczas naprawiania uszkodzeń w całym parku, ekipa zobaczyła nowe możliwości, aby na nowo zbudować kilka stref – w tym trasę slopestyle czy sekcję whip-off.

Mike Ross vs Garret Mechem / zdjęcie: Clint Trahan

Festiwal Crankworx Cairns w dalszym ciągu skupiony będzie na współpracy z lokalną społecznością i najwyższym poziomie dbania o środowisko, a wśród współpracujących ekip można znaleźć takie organizacje jak Marlin Coast Men’s Shed czy Mountain Bike Club, które znane są ze swojego pozytywnego podejścia i dobrego wpływu na społeczeństwo.

Mick Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród zawodników, na których warto będzie zwrócić uwagę jest cała masa Australijczyków. Jayce Cunning pokaże swoją uniwersalność podczas takich imprez jak Specialized Dual Slalom, Crankworx Cairns Pump Track Challenge, Speed & Style czy Official Australian Whip-Off Championships. Z kolei Mick Hannah, który wygrał tu zawody RockShox Downhill w 2023 roku, ponownie wystartuje w tej imprezie, a także w Specialized Dual Slalom czy Crankworx Cairns Pump Track Challenge.

Ryan Gilchrist / zdjęcie: Clint Trahan

Warto dodać, że jego kolega z zespołu, Ryan Gilchrist, aktualnie zajmuje drugie miejsce w wyścigu o tytuł Króla Crankworxa i z całą pewnością też będzie chciał dobrze się zaprezentować przed własną publicznością.

Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Faworytka lokalnych fanów, Harriet Burbidge-Smith, wystartuje w zawodach Specialized Dual Slalom oraz Speed & Style, a wraz z kolejną Australijką, Caroline Buchanan, pokażą na co je stać podczas Crankworx Cairns Pump Track Challenge czy Crankworx Cairns Slopestyle.

Tom Isted / zdjęcie: Con Chronis

Co działo się na Crankworx Cairns 2023?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr