Podręczne zestawy narzędzi robią prawdziwą furorę w ciągu ostatnich kilku sezonów. Technologia oraz pomysłowość inżynierów rozwinęły się na tyle, że w końcu można zapomnieć o wożeniu zestawów dodatkowych kluczy w kieszeni czy plecaku i można sprytnie je schować w głąb roweru. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpowiednie narzędzia są zawsze pod ręką i szybko możemy usunąć drobną awarię na trasie, bez zbędnego czekania na pomoc z zewnątrz. Jednym z takich zestawów narzędzi jest produkt kanadyjskiej marki OneUp Components, model EDC Lite.

Kompletny zestaw narzędzi OneUp EDC Lite.

Narzędzia OneUp Components

Po raz pierwszy spotkałem się z produktem OneUp Components w 2019 roku podczas testu roweru Pivot Firebird 29. Ognisty ptak był wyposażony w pełnoprawną wersję narzędzi OneUp EDC, które schowane były w rurze sterowej. W skład takiego zestawu wchodzi m.in. multitool, skuwacz do łańcucha, klucz do szprych czy zapasowa spinka. To całkiem spory zapas narzędzi, a do kompletu można jeszcze dorzucić np. nabój CO2. Fajnie nie? Niestety jest też jeden minus, którym jest sposób montażu.

Włożenie takiego dużego zestawu narzędzi do rury sterowej amortyzatora sprawia, że trzeba pozbyć się klasycznej „szyszki” i zamontować zestaw OneUp. W tym celu, za pomocą specjalnego narzędzia, trzeba nagwintować górną część rury sterowej widelca, co w praktyce równa się niestety z utratą gwarancji na amortyzator.

OneUp EDC Lite

W tym momencie z pomocą przychodzi najnowszy produkt, czyli zestaw narzędzi EDC Lite. Żeby go zamontować wystarczy wbić gwiazdkę bardziej w głąb rury sterowej z wykorzystaniem dołączonej do zestawu odpowiedniej długości śruby… i tyle. Montaż całego zestawu dla wprawnego mechanika nie powinien przekroczyć kwadransa.

Co wchodzi w skład EDC Lite? O ile pełen zestaw narzędzi EDC zapewnia nam praktycznie pełne pokrycie typowych awarii na szlaku, to wersja Lite ogranicza się do funkcji multitool’a. W jego skład wchodzą klucze imbusowe (2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8mm), torx T25 oraz płaski wkrętak. Trochę brakuje mi tu jakiegoś sprytnego skuwacza lub choćby miejsca na zapasową spinkę, no ale to w końcu wersja minimalistyczna.

W skład multitoola wchodzą klucze imbusowe (2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8mm), torx T25 oraz płaski wkrętak.

Na stronie producenta można znaleźć wszelkie informacje dotyczące kompatybilności narzędzia EDC Lite z amortyzatorami oraz wymagania jakie muszą one spełnić by bezproblemowo dało się je zamontować. Można również dokupić dodatkowe pojemniczki, aby móc używać jednego multitool’a w kilku rowerach. Z kolei instrukcję producenta dotyczącą montażu znajdziecie w tym miejscu.

Zamontowany zestaw wygląda w ten sposób. Tak, wiem, mam długą sterówkę ;)

Wrażenia

Podczas testu Firebirda nie miałem okazji używać „wbudowanego” zestawu narzędzi OneUp EDC, ale była to bardzo fajna ciekawostka, która sprawiła, że w końcu sprawiłem sobie podobny zestaw narzędzi do własnego roweru. Pełna wersja narzędzi potrafiła wydawać głośne dźwięki podczas jazdy, za które odpowiedzialne były głównie drobne elementy w dodatkowym zbiorniczku, a że wersja Lite ich nie posiada, to spodziewam się totalnej ciszy. Sam montaż narzędzi jest bardzo prosty i nie wiem czy zajął mi kwadrans, a do jego przeprowadzenia wystarczą tylko zaledwie dwa klucze imbusowe (4, 5mm) i młotek. Zalecana jest również miarka.

Warto dodać, że producent przewidział także doraźną opcję usuwania luzów na sterach. Podczas montażu do tego celu używamy długiego klucza, ale na trasie nie mamy go do dyspozycji, więc wystarczy otworzyć 4mm klucz, a klucze z drugiej strony otworzyć o 90st. Następnie należy włożyć multitool do środka i obrócić. Wskazana jest jednak korekta po powrocie do domu.

– Tomasz Profic, 43RIDE
Zmierzona waga zestawu narzędzi OneUp EDC Lite to 90g.

Specyfikacja

  • klucze imbusowe: 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8mm
  • torx: T25
  • płaski wkrętak
  • dostępne kolory: czarny, czerwony, niebieski, zielony, pomarańczowy, fioletowy, turkusowy
  • waga: 90g
  • cena: shop.43ride.com – 179,99zł
#SpendMoreTimeOnTheTrails

O marce OneUp Components

Marka OneUp Components to mały zespół pasjonatów z kanadyjskiego Squadmish. Założona została przez trzech byłych inżynierów Race Face – Chrisa, Jona i Sama, którzy razem posiadają ponad 41 lat doświadczenia w branży rowerowej i na swoim koncie mają zaprojektowanie wielu rozpoznawalnych i nagradzanych komponentów. Porzucili oni swoje codzienne prace by stworzyć własną markę i wspólnie tworzą produkty, z których sami chcą korzystać.

Oficjalna strona: oneupcomponents.com
Dystrybucja: Beastie Bikes
Media: facebook, instagram, vimeo