To była walka nie tylko o złoto w zawodach CLIF Speed & Style, ale również o cenne punkty do rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa. Mitch Ropelato kontynuuje swoją zwycięską serię podczas Crankworx Whistler 2019. Wpierw jego łupem padły zawody Garbanzo DH, następnie 100% Dual Slalom, a teraz wygrał Speed & Style, czyli imprezę, w której wcześniej nie planował nawet startować.

Mitch Ropelato / zdjęcie: Jim Stokoe

Dzięki rewelacyjnej formie Ropelato wspiął się w klasyfikacji generalnej na sam szczyt i to mu pomogło podjąć decyzję o starcie w kolejnych zawodach.

To była chyba najtrudniejsza runda. Adrien Loron to wspaniały zawodnik i na starcie miałem dodatkową presję na sobie. Wiedziałem, że on bardzo chciał wygrać, ale ja chciałem bardziej i była to świetna walka do ostatniego metra.

– Mitch Ropelato

Mitch Ropelato w drodze na szczyt musiał pokonać takich zawodników jak Adrien Loron (wygrał tu w 2017 roku), Daryl Brown (zwycięzca Speed & Style w Les Gets 2016) oraz Tomas Lemoine (wygrał w Innsbrucku w 2017 i 2018 roku oraz w zeszłym roku w Whistler).

Wiedziałem, że świetnie wchodzą mi dziś 360ki. Co prawda na pierwszym treningowym przejeździe zaliczyłem mocną glebę, ale jak tylko pojawiła się presja wyniku, to wszystko poszło jak po maśle.

Martin Söderström / zdjęcie: Jim Stokoe

Po raz pierwszy w historii rozegrane zostały również zawody CLIF Speed & Style wśród pań. Najlepszą zawodniczką okazała się 18-letnia Jordy Scott, która dzień wcześniej zajęła świetne drugie miejsce podczas RockShox Ultimate Pump Track Challenge.

Jestem bardzo szczęśliwa. Nigdy nie byłam na podium Crankworxa, aż tu nagle jestem dwukrotnie w ciągu dwóch dni. To naprawdę świetny tydzień!

– Jordy Scott
Podium CLIF Speed & Style: 2. Casey Brown, Tomas Lemoine, 1. Jordy Scott, Mitch Ropelato, 3. Joey Gough, Martin Söderström / zdjęcie: Jim Stokoe

Pełne wyniki

Ostatnią nagrodą, która została rozdana tego dnia była nagroda dla najlepszego zawodnika Crankworx Speed & Style. Dzięki zwycięstwu w Innsbrucku, drugiemu miejscu w Rotorua, oraz trzeciemu w Whistler, najlepszym zawodnikiem całego sezonu został Martin Söderström.

Świetnie czuję się na rowerze i mam dużą pewność siebie podczas jazdy. Tutaj w Whistler zawsze jest największa publika i najważniejsze zawody, więc kolejne podium dla mnie to naprawdę duża rzecz.

– Martin Söderström

Kolejną imprezą, która odbędzie się w trakcie festiwalu Crankworx Whistler 2019 jest Super Bowl kolarstwa górskiego, czyli zawody slopestyle Red Bull Joyride. Transmisję LIVE przeprowadzi strona crankworx.com oraz Red Bull TV.

Poprzednio na Crankworx Whistler 2019:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.