Na starcie tegorocznego Pucharu Narodów Enduro World Series stanęło 28 zespołów narodowych, a wśród nich także reprezentacja Polski. Tym samym we włoskim Finale Ligure zakończony został tegoroczny sezon ścigania spod znaku najważniejszej serii enduro na świecie, a najlepszymi zespołami okazały się ekipy Nowej Zelandii (wśród panów) oraz Francji (wśród pań).

Ten unikalny wyścig polegał na współpracy trzech zawodników z danego kraju, którzy musieli razem walczyć o dobry wynik na koniec dnia. Zespoły były dobierane na podstawie globalnego rankingu EWS. Do pokonania było pięć wymagających odcinków, na których odbyło się mnóstwo dramatów. Zasady zawodów wymagały, aby każdy z trzech zawodników ukończył dany odcinek, aby mógł zostać podliczony wynik.

Takie zasady były prawdziwą katastrofą dla głównych faworytów, czyli zespołu Kanady. Ekipa w składzie Remi Gauvin, Jesse Melamed oraz Rhys Verner sprawiła spory zawód i ostatecznie nie ukończyli zawodów. Spowodowane to było dwoma upadkami Rhysa Vernera, odpowiednio na 1 i 2 odcinku, przez co nie był w stanie kontynuuować zawodów i Kanadyjczycy musieli wycofać się z rywalizacji.

Zespół Nowej Zelandii

Prowadzenie w wyścigu panów od samego początku objęła ekipa Nowej Zelandii. Matt Walker, Eddie Masters oraz Charlie Murray pokazali, że ten dzień należy do nich i utrzymali prowadzenie do samego końca. Na drugim miejscu zmagania ukończył zespół Francji, a trzecie miejsce zajęła reprezentacja USA.

Wśród pań wygrały faworytki, czyli ekipa Francji. Zespół w składzie Isabeau Courdurier, Morgane Charre, Melanie Pugin, nie dał najmniejszych szans rywalkom, a zwycięstwo przypieczętowały ponad 2-minutową przewagą na mecie. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec, a trzecie Wielkiej Brytanii.

Isabeau Courdurier, Francja

W rywalizacji U21 na najwyższych stopniach w obu kategoriach stanęły reprezentacje USA, a wśród mastersów wygrała ekipa Wielkiej Brytanii.

Reprezentacja Polski

W zawodach wzięła udział także reprezentacja Polski. Zespół w składzie: Sławomir Łukasik, Damian Konstanty, Łukasz Szymczuk, zajął dobre 10 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów w Elicie. Naszych zawodników mogliśmy także zobaczyć w rywalizacji Riders Trophy. W klasyfikacji indywidualnej na 36 miejscu zawody ukończył Arkadiusz Perin, a 51 był Olaf Odziomek.

YouTube player

Puchar Narodów Enduro World Series 2022 – pełne wyniki:

Co działo się na Enduro World Series w tym sezonie?

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.