Pierwszy weekend września będzie końcem tegorocznych zmagań w Pucharze Świata DH. Ostatnia, ósma runda odbędzie się we włoskim Val di Sole i rozegrana zostanie zaledwie kilka dni po Mistrzostwach Świata DH w Les Gets. Czego możemy się spodziewać na koniec sezonu?

Myriam Nicole, Mistrzostwa Świata DH 2021, Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Puchar Świata DH 2022 #8

To już jest koniec jeśli chodzi o zjazdowe emocje na najwyższym światowym poziomie na ten sezon. Po ośmiu rundach poznamy triumfatorów tegorocznej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata DH i będziemy musieli odłożyć emocje na długi czas. A to dlatego, że pierwsza runda przyszłorocznej serii zaplanowana została dopiero na początek czerwca (pełen kalendarz znajdziecie w tym miejscu). Będzie to zarazem ostatnia runda transmitowana przez Red Bull TV, ponieważ od przyszłego sezonu prawa telewizyjne nabyła grupa Discovery. Tym samym będzie to prawdopodobnie ostatnia okazja by usłyszeć niezawodny komentarz Roba Warnera..

Greg Minnaar, Mistrzostwa Świata DH 2021, Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Trasa

Tutejsza trasa jest doskonale znana zawodnikom i nie zapowiada się, aby były przeprowadzone jakiekolwiek zmiany w stosunku do ostatniej ważnej imprezy, która miała tu miejsce. A były to ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata DH, podczas których najlepsi okazali się Greg Minnaar i Myriam Nicole. Warto przypomnieć, że trasa w Val di Sole należy do najtrudniejszych w całym cyklu. Na długości zaledwie 2100 metrów, przewyższenie sięga aż 550 metrów.

YouTube player

Faworyci

W rywalizacji juniorów wszystko jest już rozstrzygnięte i końcowy tytuł padł łupem Jacksona Goldstone’a (Santa Cruz Syndicate). Natomiast wśród juniorek na prowadzeniu znajduje się Gracey Hemstreet (Norco Factory Team), która ma 25 punktów przewagi nad Phoebe Gale (Canyon Collective FMD). Gracey z całą pewnością będzie chciała utrzymać przewagę i powetować sobie drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata DH, gdzie musiała uznać wyższość Jenny Hastings (Pivot Factory Racing).

Gracey Hemstreet, Crankworx Whistler 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Również w elicie mężczyzn praktycznie wszystko jest już ustalone. Amaury Pierron (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) musi zdobyć zaledwie… punkt, aby móc cieszyć się z triumfu na koniec sezonu Pucharu Świata DH, a patrząc na jego formę w tym sezonie, jest to bardzo mało prawdopodobne, że mu się to nie uda. Tym bardziej, że drugi w klasyfikacji generalnej, Finn Iles (Specialized Gravity), nie wystartował w finałach Mistrzostw Świata DH w Les Gets z powodu kraksy na ostatnim treningu i bardzo możliwe, że nie będzie w pełni sprawny na końcowy wyścig.

Amaury Pierron, Mistrzostwa Świata DH 2022, Les Gets / zdjęcie: Bartek Woliński

Bardzo ciekawie wygląda natomiast walka o tytuł w elicie kobiet. Na prowadzeniu wciąż znajduje się Camille Balanche (Dorval AM Commencal), ale jej udział w Mistrzostwach pokazał, że start w zawodach zaledwie po 19 dniach od operacji złamanego obojczyka, nie jest najlepszym pomysłem. Czy osłabiona Szwajcarka będzie w stanie obronić się przed szaleńczymi atakami świeżo upieczonej Mistrzyni Świata DH, Valentiny Höll (RockShox Trek Race Team)? A może do walki włączy się Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), która ma już tylko matematyczne szanse na końcowy triumf? Tego dowiemy się już w sobotę!

Camille Balanche, Puchar Świata DH 2022, Vallnord / zdjęcie: Bartek Woliński

Harmonogram

 • 1 wrzesień, czwartek
  • 8.45-11.15 treningi grupa B
  • 11.15-12.30 treningi grupy A i B
  • 12.45-15.15 treningi grupa A
  • 15.30-17.00 treningi z pomiarem czasu
 • 2 wrzesień, piątek
  • 8.45-10.15 treningi grupa B
  • 10.15-11.45 treningi grupa A
  • 12.15 kwalifikacje juniorki
  • 12.30 kwalifikacje juniorzy
  • 13.30 kwalifikacje elita kobiet
  • 14.00 kwalifikacje elita mężczyzn
 • 3 wrzesień, sobota
  • 8.15-9.15 treningi
  • 9.45 finały juniorzy
  • 10.30 finały juniorki
  • 10.50-12.05 treningi
  • 12.30 finały elita kobiet (transmisja na Red Bull TV od 12.25)
  • 13.30 finały elita mężczyzn (transmisja na Red Bull TV od 13.45)

Co działo się w poprzednich rundach?

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com