Trophy of Nations, czyli Puchar Narodów organizowany przez Enduro World Series, będzie swoistym zakończeniem sezonu na światowej scenie rowerowego enduro. Już w najbliższy weekend 1-2 października we włoskim Finale Ligure zawodnicy po raz ostatni staną na starcie i po zawodach będą mogli udać się na zasłużony urlop.

Richie Rude, Puchar Narodow EWS 2019

Puchar Narodów Enduro World Series

Tegoroczna edycja będzie dopiero drugą spod znaku Pucharu Narodów w całej historii Enduro World Series. Po raz pierwszy zawody rozegrane zostały w 2019 roku, a w kolejnych dwóch latach zostały odwołane z powodu światowej pandemii koronawirusa. Pierwsza impreza była również historyczna ze względu na fakt, że były to pierwsze zawody enduro organizowane pod egidą UCI, a więc rozdane medale były równoznaczne z tytułem Mistrzów Świata Enduro.

Puchar Narodów 2022

Rywalizacja w tej imprezie nastawiona jest na trzyosobowe zespoły narodowe oraz fabryczne. W tym roku stworzona została także kategoria Riders Trophy, w której mogą wziąć udział również kompletni amatorzy, a jedynym wymogiem było zarejestrowanie swojego zespołu (lub po prostu siebie) w odpowiednim terminie. Warto zaznaczyć, że w składach zespołów fabrycznych nie mogą znaleźć się zawodnicy, a udział mogą brać tylko pracownicy (mechanicy, ludzie od mediów, logistyki itp.).

YouTube player

W sobotę 1-go października odbędzie się rywalizacja amatorów oraz zespołów fabrycznych, a dzień później na scenę wkroczą zespoły narodowe. W rywalizacji mężczyzn tytułu będzie bronić ekipa USA, a wśród pań Francuzki. Na starcie zobaczymy również reprezentację Polski, która wystartuje w kategorii mężczyzn w składzie: Sławomir Łukasik, Łukasz Szymczuk, Damian Konstanty, a rezerwowym jest Olaf Odziomek. Pełną listę zespołów możecie sprawdzić w tym miejscu.

Sławomir Łukasik, Enduro World Series 2022, Crans-Montana

Trasa

W trakcie tegorocznego Pucharu Narodów zawodnicy będą mieli do pokonania 5 odcinków specjalnych (4 dla Riders Trophy) o łącznej długości 19 kilometrów i łącznym przewyższeniu sięgającym 2440m. Pierwszy etap to odcinek „Fast & Furious” o długości 6 kilometrów i 950m przewyższenia. Etap nr 2 to najdłuższe wyzwanie w całych zawodach, czyli „Megaroller” i 7.3km/865m.

YouTube player

Trzeci odcinek to w porównaniu do pozostałych będzie iście sprinterski, ponieważ etap „Final-Borgo” ma zaledwie 908m i oferuje 135m przewyższenia. Etap nr 4 to „Rugetta” o parametrach 2.2km/205m, a na wielki finał przygotowano „DH Men” 2.4km/285m. W rywalizacji Riders Trophy, zawodnicy pomijają etap „Rugetta”.

Co działo się na Enduro World Series w tym sezonie?

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube