Tegoroczny sezon Pucharu Polski DH dobiegł końca, wraz z zakończeniem sezonu w Zakopanem. Podczas Małopolska Joy Ride Zakopane odbyły się najprawdopodobniej ostatnie nocne zawody zjazdowe, które były częścią najważniejszej serii zjazdowej w Polsce.

W sezonie 2021 odbyły się zaledwie trzy imprezy, które posiadały rangę Pucharu Polski DH. Tym samym, pod względem ilości zawodów, był to najsłabszy sezon w historii. Dodatkowo druga runda, która odbyła się w Czarnej Górze miała status Mistrzostw Polski DH.

Elita kobiet

W tegorocznych zmaganiach o punkty rywalizowało sześć pań, a tylko dwie wystartowały we wszystkich trzech rundach. Na koniec sezonu najlepsza okazała się Oliwia Zielińska (Antidote Gravity Revolt), która uzbierała 616pkt. Końcowy triumf zapewniło jej zwycięstwo w trakcie zawodów w Zakopanem i dzięki temu o 11pkt wyprzedziła drugą na koniec sezonu, Oliwię Kuleszę (ABC Arek Bike Center). Podium uzupełniła Inka Januła (ABC Arek Bike Center), która uzbierała 360pkt.

Mistrzostwa Polski DH 2021, Czarna Góra – podium kat. Kobiety open: 2.Oliwia Zielińska, 1. Katarzyna Burek, 3. Inka Januła / zdjęcie: Arek Bike Center

Juniorzy

Najszybszym juniorem (i jedynym obecnym na wszystkich trzech rundach) na koniec sezonu okazał się Michał Kokolus (Cyklo Tym Havirov Team Sport), który z 685pkt nie dał większych szans rywalom. Dzięki zwycięstwu w Kluszkowcach na początek sezonu oraz zdobyciu tytułu Mistrza Polski DH Juniorów, mógł nawet nie fatygować się na ostatnie zawody sezonu. Tym bardziej, że trzech kolejnych zawodników w Zakopanem się nie pojawiło. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowało się aż dwóch zawodników, którzy zdobyli po 330pkt, a są to: Iwo Rawicki (VeloProjekt Racing Team) oraz Szymon Zembrzuski (OSA Racing). Tuż za nimi ze stratą zaledwie 1pkt sezon zakończył Jan Pająk (ABC Arek Bike Center).

Michał Kokolus, Małopolska Joy Ride Kluszkowce

Masters I

W kategorii Masters I walka o końcowy triumf trwała do samego końca sezonu. Ostatecznie najlepszy okazał się Piotr Gaik (Antidote Gravity Revolt), który uzbierał 575pkt. Na drugim miejscu z dorobkiem 552pkt uplasował się Mateusz Kostusiak, a tuż za nim z 550pkt sezon ukończył Maciej Jodko (Specialized MTB Academy). Warto dodać, że są to jedyni zawodnicy w 15-osobowej stawce, którzy wzięli udział we wszystkich trzech rundach.

Mistrzostwa Polski DH 2021, Czarna Góra – podium kat. Masters I: 2. Mateusz Kostusiak, 1. Arkadiusz Perin, 3. Maciej Jodko / zdjęcie: Arek Bike Center

Masters II

Kategoria Masters II to z kolei końcowy triumf Artura Miśkiewicza (FF Sport Team), który triumfował również na koniec sezonu w 2020 roku. Dwa zwycięstwa i nieobecność podczas ostatniej rundy sprawiły, że na koniec uzbierał 490pkt. Na drugim miejscu uplasował się Radosław Dudek, który był jedynym reprezentantem kategorii Masters II na kończących sezon zawodach Małopolska Joy Ride Zakopane i sezon zakończył z dorobkiem 420pkt. Podium zamyka Paweł Reczek (Eskimoo Racing Team), który w dwóch startach uzbierał 410pkt.

Elita mężczyzn

Elita mężczyzn była najliczniej reprezentowaną kategorią w tym sezonie i na koniec w klasyfikacji znajdziemy 20 nazwisk, z których 7 zawodników wystartowało we wszystkich trzech rundach. Najlepszy na koniec sezonu okazał się Wojciech Czermak, który uzbierał 585pkt. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator, Damian Konstanty (Antidote Gravity Revolt), który tym razem uzbierał 560pkt. Z kolei na trzecim miejscu sezon ukończył Michał Ziobro (ABC Arek Bike Center), który zgromadził 487pkt.

Michał Ziobro, Małopolska Joy Ride Zakopane / zdjęcie: Ewa Kania

Poszczególne wyniki zawodów oraz pełną klasyfikację końcową znajdziecie na stronie: