Francuska miejscowość Loudenvielle leżąca pośrodku francuskich Pirenejów dla fanów kolarstwa górskiego do tej pory była znana głównie z odbywających się tu zawodów Enduro World Series (Puchar Świata Enduro). Już za chwilę ponownie będziemy ekscytować się zmaganiami najlepszych zawodników enduro na świecie, ale dodatkowo UCI w tym sezonie przygotowało mały bonus, w postaci piątej rundy Pucharu Świata DH.

Oprócz zawodów dwóch najważniejszych dla nas rowerowych serii, w Loudenvielle będzie miał miejsce cały festiwal rowerowy. Z tej okazji przygotowana zostanie specjalna rowerowa wioska o powierzchni sięgającej 50.000m2, gdzie znajdzie się strefa EXPO, odbywać się będą liczne konkursy i konkurencje dla dzieci, a także koncerty z muzyką na żywo.

Tutejsza społeczność rowerowa przez ostatnie sześć lat mocno się rozwinęła, a w okolicy powstało mnóstwo nowych tras, których łączna długość sięga 500km. Oprócz tego zbudowano kilka kompletnie nowych tras zjazdowych, pumptracków i stref do nauki dla dzieci.

Puchar Świata DH #5

Zawody zjazdowe odbędą w Loudenvielle odbędą się tuż po zmaganiach w Vallnord w Andorze, gdzie pogoda miała kluczowe znaczenie dla przebiegu rywalizacji. Czy sytuacja powtórzy się w we Francji?

Antoine Vidal, Puchar Świata DH 2023, Vallnord / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Tutejsza trasa to kompletna nowość i po raz pierwszy odbędą się na niej jakiekolwiek zawody. Wygląda na to, że jest ona zbudowana w typowo francuskim stylu, czyli szybko i luźno. Jeśli pogoda dołoży swoje trzy grosze, to będziemy świadkami bardzo ekscytujących zawodów. Długość zjazdu sięgnie 2.4km, a przewyższenie 539m. Zobaczcie zresztą sami jak nowa trasa prezentowała się miesiąc temu, gdy odwiedziła ją Mille Johnset (Canyon CLLCTV Factory Team).

YouTube player

Puchar Świata Enduro #6

Zawodnicy enduro wracają do wyścigowego rytmu po długiej wakacyjnej przerwie. Ostatni raz w tym sezonie ścigano się we włoskim Val di Fassa Trentino pod koniec czerwca, a to oznacza aż dwa długie miesiące bez zawodów. Najlepsi we Włoszech okazali się Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective) oraz Matt Walker (Pivot Factory Racing), który wygrał po raz pierwszy w karierze.

Martin Maes, Enduro World Series 2022, Loudenvielle

Z kolei ostatnie zawody enduro w Loudenvielle odbyły się w połowie września 2022 roku i była to ostatnia runda sezonu, która była zarazem pożegnaniem z serią Enduro World Series. Wtedy najszybsi okazali się Morgane Charre (Pivot Factory Racing) i Alex Rudeau (Commencal Enduro Project).

Isabeau Courdurier, Enduro World Series 2022, Loudenvielle

W tym roku organizatorzy przygotowali dla zawodników pięć odcinków, a łącznie do pokonania będą mieli 36.3km, podjazdy sięgną 1170m, a zjazdy 3130m.

Co działo się w Pucharze Świata DH do tej pory?

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube