Kolejny dzień festiwalu Crankworx Rotorua przyniósł znajomy obrazek. Na najwyższym stopniu podium zawodów Rotorua Air DH presented by Bosch stanęli byli Król i Królowa Crankworxa – Sam Blenkinsop oraz Jill Kintner.

Szczerze mówiąc nie myślałem, że uda mi się uzyskać dobry wynik w tym wyścigu. Zawsze byłem blisko, ale nigdy nie udało mi się wygrać, bo czułem zmęczenie udziałem w pozostałych imprezach. Dzisiaj czułem się bardzo świeżo po dwóch dniach przerwy. Chłopaki startujący w slalomie byli w gazie, ale ja miałem więcej siły. To był bardzo zacięty wyścig!

– Sam Blenkinsop
Sam Blenkinsop / zdjęcie: Kike Abelleira

Blenkinsop ukończył zawody z czasem 2:17.99, zaledwie sekundę szybciej od Tomasa Slavika. Drugie miejsce o zaledwie 0.23s przegrał Matt Walker, który musiał zadowolić się najniższym stopniem podium.

Stawka była bardzo wyrównana, wydaje mi się, że najbardziej wyrównana ze wszystkich wyścigów w jakich brałam udział. Było tu mnóstwo talentu i umiejętności dlatego tym bardziej cieszę się, że wygrałam w swoim powrocie.

– Jill Kintner
Jill Kintner / zdjęcie: Kike Abelleira

Jill Kintner zwyciężyła z czasem 2:26.86. Drugie miejsce ze stratą pięciu sekund zajęła Anneke Beerten, a trzecia ze stratą prawie dziesięciu sekund zajęła obecna Królowa Crankworxa Vaea Verbeeck.

Kintner w zeszłym sezonie skupiła się na rywalizacji w Enduro, a wyjątek zrobiła tylko podczas kończących sezon zawodów w Whistler. Wygrała tam imprezy Air DH, Dual Slalom oraz Pump Track.

Anneke Beerten / zdjęcie: Kike Abelleira

Bardzo cieszę się, że wygrałam. Byliśmy na górze bardzo długo i było spore opóźnienie. Dzięki temu trasa trochę przeschła i zapowiadały się świetne warunki. To było trochę inne uczucie w tym roku, coś jak luźny śnieg, który nigdy nie jest na tyle mokry by się zbić, więc momentami było ślisko i dziurawo.

W Rotorua był nietypowy i bardzo suchy luty, który zostawił sporo kurzu i piachu na trasach, gdzie rywalizacja rozpoczęła się pierwszego marca. Jednak tropikalne letnie deszcze sprawiły tuż po rozpoczęciu, że przez większość dnia warunki były prawie perfekcyjne.

Tomas Slavik / zdjęcie: Kike Abelleira

Mieliśmy trochę szczęścia z tym deszczem, ponieważ treningi były bardzo złe. Miałem uczucie, że trasa była bardzo wolna, ale podczas wyścigu była jak nowa. Było super i to dawało dodatkowej energii i motywacji. Zwycięstwo to świetne uczucie, zwłaszcza jak pogoda jest do bani. Na koniec przejazdu zrobiłem wheelie dla publiczności i jak widać nie poszło ono na marne.

Pełne wyniki: Rotorua Air DH presented by Bosch

Podium Rotorua Air DH presented by Bosch: 2. Tomas Slavik, Anneke Beerten, 1. Jill Kintner, Sam Blenkinsop, 3. Matt Walker, Vaea Verbeeck / zdjęcie: Kike Abelleira

Tym samym rozpoczęła się walka o tytuł Króla i Królowej Crankworxa, a każdy z zawodników, którzy ukończyli zawody w pierwszej trójce zyskał bardzo cenne punkty do rankingu.

Na stronach crankworx.com oraz redbull.com/crankworx możecie śledzić zawody na żywo, a planowane transmisje obejmują takie imprezy jak:

Poprzednio na Crankworx Rotorua 2020:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.