Jubileuszowy dziesiąty festiwal Crankworx Rotorua zakończył się w niedzielę i cóż to było za zakończenie. Po raz pierwszy w historii rozegrane zostały zawody slopestyle kobiet, które zarazem były pierwszymi z czterech zaplanowanych na ten rok i składających się na Mistrzostwa Świata Crankworx FMBA Slopestyle kobiet.

Na najwyższym stopniu podium stanęła Robin Goomes, która zgarnęła czek na 16.000 dolarów nowozelandzkich, a tuż za nią uplasowały się Harriet Burbidge-Smith i Caroline Buchanan.

Pociąg ku pamięci McGazzy / zdjęcie: Clint Trahan

O ile panie miały swoje święto, to zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w rywalizacji panów. Najlepsi zawodnicy slopestyle na świecie postanowili nie startować i tym samym zorganizowali strajk. W wielkim skrócie protest dotyczył „chęci zapewnienia stabilnej i zrównoważonej przyszłości dla Slopestyle – włączając w to obecne i przyszłe pokolenia zawodników”.

My nie będziemy się zagłębiać co i jak, ale zdecydowanie polecamy odwiedzić fanpage Dawida Godźka, gdzie wrzucił pełną informację dlaczego stało się tak, a nie inaczej.

Wracając do rywalizacji pań… krótko mówiąc dały z siebie wszystko! Na trzecim miejscu zmagania ukończyła Caroline Buchanan, która zaliczyła bardzo elektryzujący przejazd.

Jedno co pamiętam z tego miejsca, to jak siedziałam tu dwa lata temu w budce komentatorskiej i powiedziałam, że to byłoby coś niesamowitego zobaczyć na tym torze panie. Dwa lata później sześć najlepszych dziewczyn wzięło udział w zawodach i pokazały na co je stać!

Na widowni było mnóstwo małych dziewczynek, może któraś z nich będzie przyszłą mistrzynią? Dla mnie, dorastając w BMX’ach od piątego roku życia, to było bardzo trudne, że nie mogłyśmy rywalizować na tych samych torach co panowie. Teraz mam 33 lata i po raz pierwszy wzięłam udział w takich zawodach.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Zwycięstwo w zawodach zapewniła sobie główna faworytka publiczności, Nowozelandka Robin Goomes, która w pierwszym przejeździe uzyskała 90.75pkt. Drugie miejsce zajęła Harriet Burbidge-Smith z 85.5pkt. Obydwie panie są dobrymi przyjaciółkami i gdy było jasne, że walka o zwycięstwo rozegra się między nimi, to zdecydowały się na wspólny przejazd, tym samym rezygnując z szansy na polepszenie swoich wyników.

Moim planem na drugi przejazd było zrobienie czysto tych trików, które mi nie do końca wyszły. Jednak Haz była zadowolona z drugiego miejsca i podjęłyśmy decyzję by razem zakończyć zawody. To był dobry tydzień!

Robin Goomes
Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Byłyśmy bardzo szczęśliwe, że zaliczyłyśmy tyle dni dobrej jazdy i przygotowań. Dzień przed zawodami popadało, a rano zaczęło wiać. Jednak odbębniłyśmy kilka rytuałów i pogoda się ogarnęła w sam raz na nasze przejazdy.

Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Mój pierwszy przejazd był taki, że zrobiłabym go za każdym razem, więc byłam po prostu pewna tych trików. Jednak przewaga Robin była na tyle duża, że wiedziałam, że nie odrobię tych pięciu punktów, więc trzeba było podjąć inną decyzję haha.

Harriet Burbidge-Smith

Tuż za podium uplasowała się zaledwie 17-letnia Natasha Miller, która przegrała trzecie miejsce o 0.75pkt. Piąta była Shealen Reno, a Patricia Druwen, która zdobyła tytuł Red Bull Rookie of the Year 2023, musiała wycofać się z rywalizacji z powodów zdrowotnych.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.