Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach – 26″ vs 27.5″

Odkąd producenci zaczęli wprowadzać nowy standard rozmiaru kół do powszechnego użytku, większość osób wieściła mu rychłą śmierć i szybkie odejście w zapomnienie. Patrząc na to z perspektywy czasu, nie dość że nowy standard przyjął się na rynku, to zyskał także ogromną rzeszę zwolenników. Od momentu pojawienia się pierwszych konstrukcji opartych na kołach w rozmiarze 27.5″ minęło już sporo czasu, a rowery fr/dh/enduro wykorzystujące stare koła 26″, oferowane są już tylko przez nielicznych producentów. Również i my spieraliśmy się co do rozmiaru kół, które są lepsze, a które gorsze. Dzięki firmie WTB, która dostarczyła nam dwa komplety obręczy, mogliśmy przekonać się o tym na własnej skórze i wyrobić sobie zdanie w tym temacie.

Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach - 26 vs 27.5
Nasze testowe koła zostały oparte o obręcze WTB KOM i25 / fot. Rafał Czarnecki facebook.com/Photo-91

Trochę opinii i szczegółów o naszych zestawach kół możecie znaleźć pod tymi linkami:

Długo zastanawialiśmy się w jaki sposób zrobić to porównanie. Doszliśmy do wniosku, że najlepiej chyba będzie wybrać konkretne parametry i spróbować się do nich odnieść w przypadku każdego koła. Zobaczcie co do powiedzenia w tej kwestii mają nasi redaktorzy – Zbigniew i Tomasz:

Waga

Tomasz – „W teorii większa obręcz = większa masa, a większa masa koła powinna przeszkadzać i działać na niekorzyść. Jednak biorąc na warsztat dwie takie same obręcze okazało się, że różnica w wadze jest minimalna – WTB KOM i25 w wersji 26″ ważyła 430g, a 27.5″ 454g. 24 gramy na niekorzyść większego koła, to różnica mocno niezauważalna. Przy kompletnym kole długość szprych może zrobić różnicę, jednak wciąż będą to niewielkie wartości, a przy dobrej kombinacji komponentów można złożyć naprawdę lekki i wytrzymały zestaw w każdym rozmiarze. Jak dla mnie – remis.”

Zbigniew – „Nic dodać, nic ująć. Przy obecnej technologii oraz odpowiednim dobraniu komponentów można zdziałać naprawdę wiele!”

Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach - 26 vs 27.5 Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach - 26 vs 27.5
Gotowy komplet kół 27.5″ zbudowany w oparciu o obręcze WTB KOM i25, piasty Soul Kozak 20mm i 142x12mm, szprychy Sapim Laser oraz opony WTB Vigilante Tough 2.3 Fast Rolling i WTB Trail Boss 2.25. Zdjęcia na wadze kompletu 26″ niestety gdzieś przepadły :'( / fot. Rafał Czarnecki facebook.com/Photo-91

Zwrotność

Tomasz – „1.5” różnicy rozmiaru, to zaledwie 3,81cm, a w efekcie 1,905cm różnicy wysokości. Niby niewiele, ale należy jeszcze dodać do tego zwiększoną bazę kół, bo w końcu trzeba gdzieś zmieścić te dodatkowe centymetry. Na krętych trasach różnica będzie wyczuwalna, więc punkt na korzyść 26″.”

Zbigniew – „1.5″ różnicy może i wpływa na zwrotność w ciasnych zakrętach, ale przy obecnym trendzie budowy tras, argument Tomasza na + jest nieistotny.. nie słuchajcie go ;)

Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach - 26 vs 27.5
Redaktor Tomas podczas testów / fot. Jacek Kaczmarczyk jacekslonik.pl

Stabilność i nierówności

Tomasz –  „Nie od dziś wiadomo, że im większa powierzchnia styku opony z podłożem, tym lepiej pokonuje się nierówności i stabilniej się prowadzi maszynę. Dzięki dodatkowym centymetrom, koła w rozmiarze 27.5″ wyczuwalnie lepiej pokonują wyboje na trasie, a także łatwiej na nich utrzymać prędkość. Punkt dla 27.5″.”

Zbigniew – „Bezapelacyjnie zgadzam się z kolegą. Z kołami 27.5″ jest stabilniej, wygodniej, lepiej na zjazdach jak i podjazdach (w MTB też podjeżdżamy!).”

Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach - 26 vs 27.5
Komplet kół 27.5″ podczas testów

Prędkość i hamowanie

Tomasz – „Mniejsze koło łatwiej rozpędzić i zatrzymać, a więc sprawa powinna być jasna. Jednak z moich doświadczeń wynika, że nie odczułem zauważalnej różnicy pomiędzy poszczególnymi kołami, a co za tym idzie, nie jestem w stanie przechylić szali zwycięstwa na którąkolwiek ze stron. Z drugiej strony trochę łatwiej utrzymać dużą prędkość na większym kole, ale i minimalnie trudniej jest je zatrzymać.”

Zbigniew – „Teoretycznie lepiej mniejsze koło przyspiesza w fazie początkowej, potem… Trudno wyczuwalny przeze mnie parametr. O ile w kwestii pierwszego nie jestem ekspertem, o tyle w sprawie hamowania jestem mistrzem. Najważniejszy jest dobry hamulec, który zatrzyma każde koło i każde kg rozpędzonej masy. Tak że 27,5 jest lepsze”

Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach - 26 vs 27.5
REDaktor Zbig 

Podsumowanie

Tomasz – „Początkowo uważałem 27.5″ za zło konieczne i… dalej tak uważam. Teraz jednak widzę plusy nowego rozmiaru i jeżeli przyszłoby mi złożyć nową maszynę, to wybrałbym właśnie ten rozmiar. Jednak nie dlatego, że jest zdecydowanie lepszy. W konkretnych przypadkach jest wręcz gorszy, ale świat idzie do przodu i 26″ raczej już nie wróci do takiej popularności.”

Zbigniew – „To porównanie 26″ vs 27.5″ jest trochę jak rozprawa nad kołem, które odchodzi, umiera (nie ma co kopać leżącego). Jeszcze jest na rynku, ale patrząc na trendy w MTB, po prostu zanika… Czy dobrze? nie wiem. Z pewnością znajdą się małe firmy, które dalej będą produkowały rowery oparte o koła 26” (a może nie). Dla mnie jednak, pomimo że kiedyś też myślałem, że ta mała różnica to „pic na wodę i fotomontaż”, to koła 27,5″ są takim złotym środkiem pomiędzy 26″ i 29″ w MTB. Czas pokaże, w którą stronę rozmiarowo wszystko pójdzie. Ja na obecną chwilę jestem bardzo zadowolony z większego koła i tego, jak się zachowuje w terenie. Dodatkowo, przy moim wzroście 190cm, nie wyglądam jak na rowerze BMX (tylko co niżsi mają powiedzieć?).”

A jaki jest Wasz werdykt?

p.s. Zbigniew – „Aaa, zanim coś pomyślicie, i wydacie jakikolwiek werdykt, to przypomniało mi się, że teraz jest świetna okazja na zakup rowerów na kołach 26″, bo przecież każdy wymienia na lepsze/nowsze ;)”

Większe czy mniejsze? Krótka rozprawa o kołach - 26 vs 27.5

*- to wszystko oczywiście nasza subiektywna opinia ;)