Organizatorzy największych i najlepszych festiwali rowerowych na świecie, czyli serii Crankworx World Tour, w końcu ogłosili daty i miejsca imprez w 2022 roku. W tym sezonie odbędą się aż cztery przystanki, do kalendarza powraca kanadyjskie Whistler, oraz zostało dodane nowe, nie ujawnione jeszcze miejsce.

Crankworx World Tour 2022:

  • 15-19 czerwiec – Innsbruck, Austria
  • 5-14 sierpień – Whistler, Kanada
  • 5-9 październik – ???
  • 5-13 listopad – Rotorua, Nowa Zelandia

Podobnie jak w ubiegłych latach, imprezy odbywające się na poszczególnych przystankach będą transmitowane na żywo na stronie crankworx.com, a wybrane zawody również na Red Bull TV.

Whip-Off Crankworx Innsbruck 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Crankworx Innsbruck

W minionym sezonie zmagania rozpoczęły się w Innsbrucku i od razu było mnóstwo emocji. Wystarczy przypomnieć takie rzeczy jak niesamowitego whipa Kaosa Seagrave’a, pierwszy backflip Robin Goomes, początek zwycięskiej serii Emila Johanssona czy wygraną Vali Höll w zjeździe. W tym roku Crankworx Innsbruck rozpocznie się zaledwie kilka dni po trzeciej rundzie Pucharu Świata DH, który będzie miał miejsce w pobliskim Leogangu, a to gwarantuje start wielu znanych nazwisk.

Robin Goomes vs Kialani Hines, Crankworx Innsbruck 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Sprawdźcie co działo się na Crankworx Innsbruck w 2021 roku:

Isabeau Courdurier, Crankworx Whistler 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Crankworx Whistler

Whistler, czyli miejsce gdzie wszystko się zaczęło, było obecne w kalendarzu Crankworxa po raz ostatni w 2019 roku. Wymuszona przerwa była spowodowana obostrzeniami związanymi ze światową pandemią koronawirusa, ale teraz Whistler powraca! Co działo się kilka lat temu? Największy w historii wyścig serii Enduro World Series, w którym wzięło udział 675 zawodników (!!) czy pierwsze zwycięstwo Emila Johanssona w imprezie najwyższej rangi FMB World Tour, czyli Red Bull Joyride. Swoją drogą zawody slopestyle w Whistler rozegrane zostaną po raz dziesiąty w historii, a unikalną przeszkodą na trasie będzie konstrukcja „REALM” zaprojektowana przez Brandona Semenuka i wybrana przez fanów w internetowym głosowaniu.

Crankworx Whistler 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Sprawdźcie co działo się na Crankworx Whistler w 2019 roku:

Kialani Hines vs Casey Brown, Crankworx Rotorua 2021 / zdjęcie: Jay French

Crankworx Rotorua

2021 rok upłynął w Nowej Zelandii pod znakiem powrotu do rywalizacji Billy’ego Meaclem’a czy pierwszego zwycięstwa w kategorii PRO 17-letniej Jenny Hastings. Nie można również zapomnieć o najbardziej błotnistym Dual Slalomie w historii, koronacji pary (Bas van Steenbergen i Vaea Verbeeck) na Króla i Królową Crankworxa czy zdobyciu Potrójnej Korony Slopestyle’u przez Emila Johanssona. W tym sezonie Rotorua ponownie zakończy sezon Crankworx World Tour i po raz kolejny zapowiadają się ogromne emocje.

Emil Johansson, Crankworx Rotorua 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Sprawdźcie co działo się na Crankworx Rotorua 2021:

Królowa i Król Crankworxa 2021: Vaea Verbeeck i Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

Jestem podekscytowany i nie mogę się doczekać każdego przystanku. To było dziwne uczucie nie startować w Whistler, więc tym bardziej się cieszę, że moja ulubiona miejscówka wróciła do kalendarza.

– Bas van Steenbergen, Król Crankworxa 2021

Sezon 2022 będzie naprawdę świetny! Minione dwa lata były dość dziwne, ale i tak zaliczyliśmy spory postęp w organizacji i inspiracjach na nowe rzeczy. Powrót Whistler to wielka rzecz i uważam, że jest to dopełnienie naszej serii. A nowy przystanek? Nie mogę się doczekać, aż będziemy mogli Wam ujawnić miejsce w nadchodzących tygodniach. Zdecydowanie warto czekać, bo będzie to coś unikalnego.

– Darren Kinnaird, Dyrektor Generalny Crankworx World Tour

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr