„Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam!” – to właśnie dziś przypada setna rocznica urodzin japońskiej marki Shimano. Mało która firma na świecie może pochwalić się takim długim stażem, a gdy ograniczymy się tylko do świata rowerowego, to Shimano jest prawdziwym rodzynkiem. Korzystając z pięknego jubileuszu zobaczmy, jak wyglądała historia marki.

— 1921 —

W lutym 1921 roku 26-letni Shozaburo Shimano założył firmę Shimano Iron Works. Pierwsza siedziba mieściła się w wynajętym 40-metrowym pomieszczeniu na terenie dawnej fabryki celuloidu w mieście Sakai w prefekturze Osaka. Stanęła tam zaledwie jedna maszyna, która dodatkowo była użyczona dzięki uprzejmości przyjaciela i właściciela Sano Iron Works.

— 1922-1951 —

Pierwszym produktem, który był wytwarzany przez markę były wolnobiegi, które wymagały zastosowania najnowocześniejszych, jak na tamte czasy, technologii i materiałów. Shozaburo Shimano był tak pewny jakości swoich produktów, że w ramach gwarancji oferował dwa nowe wolnobiegi, jeśli oryginalny produkt zawiedzie. W 1930 roku produkcja wolnobiegów sięgnęła 30 tysięcy sztuk.

Wraz z rozwojem firmy zmieniała się jej struktura oraz nazwa. W 1940 roku marka przyjęła nazwę Shimano Iron Works Co., Ltd., Shozaburo został jej pierwszym prezesem, a liczba pracowników wynosiła 300 osób. Następnie w 1951 roku w skład koncernu weszła marka Shimano Bicycle Company i firma ponownie zmieniła nazwę – Shimano Industrial Co., Ltd.

Fabryka Shimano w 1936 roku.

— 1956-1957 —

Pierwszym wielkim krokiem w rozwoju firmy była pierwsza przerzutka. Prosty mechanizm zmiany biegów umożliwiał skorzystanie z trzech przełożeń. Krótko po tym, w roku 1957, Shimano zaprezentowało tylną piastę z trzema wewnętrznymi przełożeniami.

— 1958 —

W 1958 roku Shozaburo Shimano zmarł, a jego następcą w roli prezesa firmy został Shozo Shimano, który ostatecznie sterował firmą przez 34 lata aż do 1992 roku. W trakcie jego rządów Shimano stała się jednym ze światowych liderów produkujących komponenty rowerowe oraz jedną z dziesięciu największych firm w Japonii.

— 1961-1972 —

Kolejne lata pod rządami drugiego prezesa w historii, Shozo Shimano, to dynamiczny rozwój i ekspansja na światowe rynki. W 1961 roku po raz pierwszy zaprezentowano 3-biegową piastę podczas International Toy and Cycle Show w USA, a cztery lata później w Nowym Jorku został otwarty amerykański oddział Shimano. W 1972 roku w niemieckim Dusseldorfie zarejestrowany został europejski oddział Shimano Europe GmbH.

Historyczna reklama amerykańskiego oddziału Shimano.

Na początku lat 70-tych w prefekturze Yamaguchi otwarta została nowa fabryka, a moce produkcyjne wzrosły do 50 tysięcy sztuk miesięcznie. Powstała również „rybna dywizja” Shimano, która idealnie wpisała się w propagowanie zdrowego trybu życia oraz zwiększanie zewnętrznej aktywności.

— 1973-1976 —

1973 rok to dwa ważne wydarzenia dla marki. Pierwszym było uruchomienie fabrycznego zespołu Shimano Racing Team Japan oraz aktywny sponsoring kolarstwa w Europie.

Walter Godefroot, 1974

Drugim wydarzeniem było natomiast zaprezentowanie pierwszej kompletnej grupy komponentów Shimano DURA-ACE dla rowerów szosowych. Istotną nowością był pierwszy aluminiowy mechanizm korbowy w historii firmy.

Zaledwie rok później do oferty weszła tylna przerzutka z systemem pozycjonowania Positron. Pojawiła się indeksacja przerzutki i był to pierwszy duży krok w kierunku standaryzacji systemów zmiany biegów w rowerach. Z kolei w 1976 roku zaprezentowano pierwszą piastę z popularnym do dziś bębenkiem. Dzięki temu wymiana tylnych zębatek stała się łatwiejsza, a przy okazji zdecydowanej poprawie uległa wytrzymałość tylnych osi.

Pierwsza piasta z bębenkiem i kasetą – Shimano 600 EX.

— 1980-1986 —

Początek lat 80-tych to prezentacja pierwszej aerodynamicznej grupy komponentów szosowych DURA-ACE AX oraz pierwszej w historii firmy grupy przeznaczonej do rowerów górskich.

Grupa aerodynamicznych komponentów Shimano DURA-ACE AX.

W tym samym roku na rynku zadebiutowała również grupa Shimano 105. Shimano DEORE XT stała się pierwszą grupą wyznaczającą standardy dla dynamicznie rozwijającego się kolarstwa MTB.

W 1984 roku wprowadzony został standard SIS (Shimano Index System). Pierwszą grupą w jakiej się pojawił była szosowa DURA-ACE, ale już w 1986 roku SIS pojawił się w grupie DEORE XT. Czym jest SIS? Poprzednie typy manetek posiadały płynną regulację naciągu linki, a SIS wprowadził wyznaczoną ilość pozycji w jakich można ustawić linkę przerzutki, która odpowiadała zarazem ilości biegów w rowerze. Płynność działania oraz jakość zmiany biegów nigdy nie była tak dobra.

Pierwsza w historii Shimano grupa komponentów dla kolarstwa górskiego – DEORE XT z 1982 roku.

Również w 1986 w grupie Shimano 105 pojawiła się klamka hamulcowa z systemem SLR (Shimano Linear Response). Dzięki wprowadzeniu specjalnej sprężyny do klamki, użytkowanie hamulca nigdy nie było takie łatwe i dokładne, a przy okazji zmniejszono zużycie linki hamulcowej.

Klamka i zacisk hamulcowy Shimano 105 SLR.

— 1987- 1991 —

W 1987 roku na rynku zadebiutował hamulec rolkowy, który dzięki szczelnej, zamkniętej konstrukcji z miejsca stał się pierwszym wyborem wśród codziennych użytkowników rowerów miejskich. Wraz z nadejściem kolejnego sezonu pojawiła się też technologia HG (Hyperglide). Od teraz wszystkie zęby w kasetach miały specjalny kształt i podcięcia, które zwiększały precyzję zmiany przełożeń w każdych warunkach.

Debiut zintegrowanej klamkomanetki przypadł na początek roku 1990. Mechanizm z powodzeniem stosowany głównie w rowerach szosowych zrewolucjonizował sposób obsługi hamulca oraz dźwigni zmiany biegów za pomocą jednej przekładni.

Pierwsze buty i pedały w standardzie SPD.

W tym samym roku na rynku pojawiły się pierwsze buty Shimano z systemem SPD (Shimano Pedaling Dynamics), które drastycznie zwiększyły komfort użytkowania wielu rowerzystów. Z kolei w 1991 roku, na 70-lecie istnienia marki, na rynku pojawiła się grupa komponentów Shimano XTR. W tym samym roku oficjalnym motto marki zostało hasło „Bliżej natury, bliżej ludzi” (Closer to nature, closer to people).

Debiut topowej grupy komponentów Shimano XTR.

— 1992-1995 —

W czerwcu 1992 roku na atak serca zmarł prezes firmy, Shozo Shimano. Jego następcą został Keizo Shimano, którego kadencja była zaledwie trzyletnia. Jednak w tym czasie zdążył zapisać się w historii marki m.in. otwarciem Muzeum Rowerów w mieście, z którego marka Shimano się wywodzi, czyli Sakai.

W 1995 nadeszła pora na kolejną zmianę władzy. Keizo został zastąpiony przez Yoshizo Shimano, któremu przypadł honor zaprezentowania rocznicowej grupy 25th DURA-ACE. W trakcie jego kadencji w 1999 roku wprowadzona została również technologia Hollowtech – korby z tą technologią posiadają wewnątrz próżniowe komory, które znacznie obniżają masę i zwiększają sztywność ramion

— 2001 —

Nowe millenium w Shimano rozpoczęło się zmianą prezesa. Na najwyższe stanowisko powołany został syn Shozo Shimano, Yozo, i pozostaje na nim aż po dzisiejsze dni. Najlepszym przykładem wyznawanej przez niego (oraz poprzedników) filozofii, jest fragment listu, który został opublikowany cztery lata temu na 96-lecie marki:

“W szybko zmieniającym się świecie, ludzie nieustannie poszukują zdrowszego i bogatszego stylu życia. Chociaż ważna jest aktywna akceptacja zmian, to musimy także wrócić do korzeni, do czegoś niezmiennego, na podstawie czego możemy budować nowe wartości. 

W Shimano wierzymy, że pomoc w realizacji takiego pięknego stylu życia odbywa się w postaci oferowania komponentów rowerowych, sprzętu wędkarskiego czy wioślarskiego. Korzystając z naszych oryginalnych technologii i bogatego doświadczenia, oferujemy innowacyjne produkty, które wykraczają poza oczekiwania rowerzystów, wędkarzy czy wioślarzy.

Wierzymy, że nasze produkty powinny cechować się nie tylko wysoką jakością i wydajnością, ale również fascynującym wzornictwem, które przemawia do użytkowników już od pierwszego kontaktu.”

Tuż po przejęciu władzy przez nowego prezesa zaprezentowana została kompletnie nowa grupa komponentów, która wprowadziła kolarstwo do elektronicznego świata – światło dzienne ujrzało Di2, czyli Digital Integrated Intelligence. Pierwsza edycja elektronicznego systemu trafiła do trekkingowego zastosowania i oprócz zmiany przełożeń oferowała również dopasowanie działania przedniego i tylnego zawieszenia do prędkości poruszania się.

Początki elektronicznych grup były jednak dość trudne. Dość powiedzieć, że komercyjny sukces pojawił się dopiero w 2009 roku za sprawą szosowej odmiany DURA-ACE Di2, gdy profesjonalne ekipy pokroju Rabobank, Columbia High Road czy Garmin Slipstream użyły ich w takich wyścigach jak Tour of California czy Tour de France.

— 2010-2021 —

Rok 2010 to prezentacja technologii Ice Technologies. Tarcze hamulcowe wykonane są z trzech warstw: stali nierdzewnej, aluminium i stali nierdzewnej, i tym samym gwarantują lepsze odprowadzanie ciepła. Z kolei klocki posiadają dodatkowe użebrowanie rozpraszające ciepło. W skrócie, technologia ICE wydłuża okres eksploatacji klocków, redukuje hałas i zanik siły hamowania, a przy tym zachowuje niską wagę komponentów.

Najnowsze wcielenie ICE Technologies, czyli tarcza hamulcowa Freeza z grupy Shimano XT M8100.

W tym samym roku pojawił się elektroniczny system wspomagania napędu Shimano STEPS (Shimano Total Electric Power System), ale na rynku zadebiutował dopiero cztery lata później. Tym samym rowery eMTB stały się faktem, a rowerzyści zyskali zupełnie nowe możliwości.

W 2018 roku do komponentów Shimano wprowadzona została unowocześniona technologia Hyperglide, czyli Hyperglide+. Dzięki zastosowaniu tego systemu zwiększyła się szybkość i jakość zmiany przełożeń oraz poprawiła się płynność działania napędu.

Ostatnim z ważnych i przełomowych wydarzeń w historii marki Shimano jest wprowadzenie do sprzedaży 12-rzędowych napędów. Wpierw pod koniec 2018 roku na rynku pojawiła się najwyższa grupa XTR M9100, a w maju 2019 roku zaprezentowane zostały grupy komponentów XT M8100 oraz SLX M7100. Dokładnie rok później ofertę uzupełniła budżetowa grupa DEORE M6100.

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube