W dniach 17-21 maja najlepsi zawodnicy na świecie spotkają się w australijskim Cairns. Podczas drugiego tegorocznego przystanku serii Crankworx World Tour będziemy mogli obserwować pięć dni napakowanych zawodami, wyścigami, rywalizacją oraz mnóstwem tzw. „shoeys” [picie szampana z buta – przyp.red.]. Poszczególne zawody na żywo transmitować będzie Red Bull TV.

Ekipy Flux TrailElevate Tail Building oraz World Trail ciężko pracują nad odświeżeniem tras, a jeśli nie możecie się doczekać, aby zobaczyć jak to wszystko będzie wyglądało, to obejrzyjcie minutowy filmik z przeglądem tras z Crankworx Cairns 2022.

Caroline Buchanan vs Jordy Scott / zdjęcie: Clint Trahan

Po pierwszym przystanku serii, który miał miejsce w Rotorua, sytuacja w wyścigu o tytuły Króla i Królowej Crankworxa wygląda następująco:

  1. Caroline Buchanan (Australia) – 334pkt // Bas van Steenbergen (Kanada) – 247pkt
  2. Jenna Hastings (Nowa Zelandia) – 290pkt // Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) – 221pkt
  3. Shania Rawson (Nowa Zelandia) – 240pkt // Sam Blenkinsop (Nowa Zelandia) – 190pkt

Listę zawodników zgłoszonych do pre-eliminacji możecie znaleźć w tym miejscu.

Speed & Style Cairns

Lista zgłoszonych zawodników – kliknij tutaj.

W ubiegłym roku podczas Speed & Style triumfowali Tomas Lemoine i Harriet Burbidge-Smith. Harriet walczyła z nerwami i w każdym przejeździe robiła backflipy, aby się do nich przyzwyczaić. A nie było to łatwe, ponieważ trasa o długości 285 metrów miała siedem band, shark fin, dwie hopy i była bardzo szybka i techniczna. Z kolei Tomas Lemoine odniósł tu swoje dziewiąte zwycięstwo w karierze podczas Speed & Style dzięki czemu umocnił się na szczycie tej widowiskowej dyscypliny.

Garret Mechem vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

W tym roku na starcie nie zobaczymy Lemoine’a, więc pod jego nieobecność do rangi głównego faworyta urasta lokalny zawodnik Mike Ross, który niedawno wygrał swoje pierwsze zawody Speed & Style w Rotorua.

RockShox Downhill Cairns

Lista zgłoszonych zawodników – kliknij tutaj.

Ubiegłoroczne zawody zjazdowe stały pod znakiem totalnej dominacji miejscowych zawodników. Podium kobiet oraz mężczyzn w pełni było obsadzone przez Australijczyków, ale w tym roku zapowiada się inaczej. Nowozelandczycy Tuhoto-Ariki Pene oraz Sam Blenkinsop są w gazie co pokazali podczas zawodów w Rotorua. Jednak nie możemy zapominać również o Samie Hillu czy Micku Hannah, którzy z pewnością będą chcieli wywalczyć punkty dla Australii.

Jackson Frew / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań faworytką niezmiennie jest ubiegłoroczna zwyciężczyni, Tracey Hannah, ale plany na obronę tytułu z pewnością będą chciały jej pokrzyżować, Szkotka Louise Ferguson czy Mistrzyni Świata DH Juniorek z 2022 roku, Jenna Hastings.

Crankworx Cairns Dual Slalom

Lista zgłoszonych zawodników – kliknij tutaj.

Podczas zawodów Specialized Dual Slalom Crankworx Cairns 2022 publiczność była wniebowzięta, ponieważ ich faworyt, Mick Hannah, zdecydowanie zdominował rywalizację, notując co chwilę najlepsze czasy. W finale zmierzył się z Basem van Steenbergenem i po bardzo zaciętym pojedynku ostatecznie odniósł końcowe zwycięstwo. Wśród pań triumfowała Caroline Buchanan, która w finale pokonała Harriet Burbidge-Smith z przewagą 0.777s.

Mick Hannah vs Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

Nie mogę doczekać się tegorocznego Crankworx Cairns, ponieważ w zeszłym roku przeżywałem tu wspaniałe chwile. Zwycięstwo przed własną publicznością zawsze smakuje wyjątkowo! W tym sezonie będzie jeszcze lepiej i liczę na zwycięstwo w zjeździe oraz obronę tytułu w Dual Slalomie. Będę rywalizować też na pumptracku, ale nie wiem czego się tam spodziewać.

Mick Hannah

Crankworx Cairns Slopestyle

Lista zaproszonych zawodników – kliknij tutaj.

W trakcie ubiegłorocznych zawodów slopestyle byliśmy świadkami niesamowitych scen i bardzo zaciętej rywalizacji. Walka o zwycięstwo była ostra jak nigdy, a kompletnie nowy tor sprawiał, że zawodnicy dawali z siebie wszystko. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanął Nicholi Rogatkin, który pokonał Erika Fedko i Tomasa Lemoine’a. Zawodów nie ukończył Emil Johansson, który zszedł z toru w towarzystwie ekipy medycznej i tym samym zakończona została jego niesamowita seria ośmiu zwycięstw z rzędu.

Tom Isted / zdjęcie: Clint Trahan

Jak będzie w tym roku? Emil powrócił do zwyciężania, a w niesamowitej formie jest również nasz reprezentant, Dawid Godziek. Czarnym koniem zawodów z kolei będzie Tom Isted, który podczas imprezy w Rotorua zaliczył swoje pierwsze podium podczas Crankworx Slopestyle, a na zakończonym kilka dni temu Darkfeście wylądował rekordowego backflipa.

Crankworx Cairns Pump Track Challenge

Lista zgłoszonych zawodników – kliknij tutaj.

Zawody pumptrackowe nigdy nie zawodzą i nie inaczej było podczas debiutanckiej imprezy w Cairns. Publiczność była wniebowzięta, gdy na najwyższym stopniu podium wśród panów stanął lokalny zawodnik Jayce Cunning, a wśród pań triumfowała Caroline Buchanan.

Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

W tym roku na starcie również będzie bardzo mocna ekipa. O zwycięstwo powalczą Jayce Cunning, Niels Bensink, Tuhoto-Ariki Pene czy Bas van Steenbergen, a wśród pań Caroline Buchanan, Jordy Scott czy Jenna Hastings.

Powrót do Crankworx Cairns to specjalne uczucie. Walka o zwycięstwo „w przydomowym ogródku” to unikalna energia i motywacja. Są tu moje ulubione trasy Speed & Style czy Pumptrack, więc bardzo nastawiam się na te dwie imprezy. Nie startowałam tu z kolei w zjeździe, więc będzie to dla mnie nowy element, ale liczę na wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy w końcu będą mieli bardzo blisko na trasę, aby mnie dopingować.

Caroline Buchanan

The Official Australian Whip-Off Championships

Lista zgłoszonych zawodników – kliknij tutaj.

Zawody na najlepszy lot bokiem tradycyjnie są jedną z najbardziej wyczekiwanych imprez podczas każdego festiwalu Crankworx. W ubiegłym roku 51 zawodników i zawodniczek wykonało w sumie 556 whipów! Warto dodać, że zawodnicy sami sędziują i wybierają najlepszych, a atmosfera panująca podczas tej rywalizacji jest naprawdę wyjątkowa.

Jai Motherwell / zdjęcie: Clint Trahan

W ubiegłym roku najlepsze loty zaliczyli Garret Mechem oraz Jordy Scott, a kto wygra w 2023 roku? Na starcie zobaczymy m.in. Harriet Burbidge-Smith czy Robin Goomes, a wśród panów o zwycięstwo z pewnością będą chcieli powalczyć Billy Meaclem, Jai Motherwell czy Dave McMillan.

Crankworx Cairns uznaje i szanuje Tradycyjnych Opiekunów z regionów Smithfield, Djabuguy i Yirrganydji. Uznajemy ich związek z lądem, morzem i społecznością oraz rozszerzamy ten szacunek na przeszłych, obecnych i przyszłych Starszych oraz innych Pierwszych Ludów w regionie.

Co działo się podczas ubiegłorocznego festiwalu Crankworx Cairns?

Co działo się podczas Crankworx Rotorua w tym roku?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr