Ostatni festiwal Crankworx w 2022 roku odbył się zaledwie pięć tygodni temu w Rotorua, ale ekipa organizatorów już ostro wzięła się do pracy, aby przygotować się na sezon 2023. W przyszłym roku kalendarz został odwrócony do góry nogami. Tym samym rywalizacja rozpocznie się w marcu w Nowej Zelandii (Rotorua), aby następnie przenieść się w połowie maja do Australii (Cairns). Następnie w połowie czerwca odbędzie się jedyny europejski przystanek, czyli Crankworx Innsbruck. Na tych zawodach spodziewana jest szczególnie mocna obsada, ponieważ festiwal wpasowuje się idealnie pomiędzy dwie rundy Pucharu Świata DH w Leogangu oraz Val di Sole. Sezon Crankworx World Tour zakończy się wraz z końcem lipca, gdy seria powróci do Kanady (Whistler).

Podobnie jak w ubiegłych latach najważniejsze imprezy z poszczególnych imprez będą transmitowane na oficjalnej stronie crankworx.com oraz Red Bull TV.

Jackson Goldstone / zdjęcie: Clint Trahan

Terminarz Crankworx World Tour 2023:

  • 18-26 marzec: Crankworx Rotorua, Nowa Zelandia
  • 17-21 maj: Crankworx Cairns, Australia
  • 21-25 czerwiec: Crankworx Innsbruck, Austria
  • 21-30, lipiec: Crankworx Whistler, Kanada

Pierwszym przystankiem przyszłorocznego tour’u będzie Rotorua, a to oznacza jej wielki powrót na początek sezonu. W końcu to właśnie w Nowej Zelandii rozpoczynał się sezon Crankworx World Tour w latach 2015-2020. Festiwal ponownie odbędzie się w doskonale znanym miejscu pomiędzy lasami Redwood i Whakarewarewa, a same trasy zbudowane będą także w okolicach Skyline Rotorua. Tutejszy klimat oraz atmosfera sprawiają, że przystanek w Rotorua zasłużenie nazywany jest „duszą Crankworxa”.

Vaea Verbeeck vs Harriet Burbidge-Smith, Crankworx Rotorua 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Przystanek w Cairns, który zadebiutował w serii w 2022 roku, pojawi się ponownie, ale tym razem impreza odbędzie się w maju. Najlepsi zawodnicy na świecie ponownie powrócą do tutejszego lasu deszczowego, aby delektować się trasami, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Zwłaszcza trasa slopestyle przyciąga dużą uwagę, ponieważ nigdy wcześniej w historii Crankworx nie zbudowano takich przeszkód jak ogromny halfpipe. Debiutancki festiwal w Australii bardzo szybko przypadł do gustu zawodnikom i kibicom, którzy celebrowali każdy moment na maksymalnej głośności.

Tom Isted, Crankworx Cairns 2022 / zdjęcie: Con Chronis

Austriacki Innsbruck pojawi się w kalendarzu Crankworx World Tour już po raz siódmy. Odbędzie się on w czerwcu, tuż po pierwszych dwóch rundach Pucharu Świata DH w Lenzerheide i Leogangu, a chwilę po zakończeniu imprezy odbędzie się trzecia runda w Val di Sole. Tym samym zwłaszcza na trasach zjazdowych spodziewana jest bardzo mocna obsada zawodników z samego szczytu światowych rankingów. Innsbruck znany jest także z tego, że świetnie miksuje miejski klimat z wysokogórskim festiwalem, dzięki czemu panuje tu unikalna atmosfera.

Szymon Godziek, Crankworx Innsbruck 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Zakończenie sezonu odbędzie się tam, gdzie Crankworx się narodził, czyli w kanadyjskim Whistler. Będzie to już osiemnasta odsłona największego i najbardziej szalonego festiwalu rowerowego na świecie. Po raz pierwszy w historii impreza odbywać się będzie w lipcu, a nie jak do tej pory w sierpniu. W ofercie mekki rowerzystów z całego świata znajdą się prawdziwe klasyki, takie jak Red Bull Joyride, Air DH, Mistrzostwa Świata Whip-Off, Liv A-Line Sessions, Adaptive Jam, Dirt Diaries, Deep Summer czy Kidsworx. Podczas wielkiego finału wręczone zostaną także tytuły Króla i Królowej Crankworxa 2023, a także ogłoszone zostaną wyniki Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle.

Tomas Lemoine, Crankworx Whistler 2022 / zdjęcie: Robin O’Neill

A co do powiedzenia na temat przyszłego roku mają sami zawodnicy?

Nie mogę się doczekać kolejnego sezonu – Crankworx World Tour stał się moją pasją i miłością! Mocno pracuję nad zakrętami, nad moim rowerem trailowym oraz uczę się zjazdów, które zawsze były moją słabością. Ciężko pracuję też na siłowni, aby jak najlepiej znosić trudy długich festiwali. Najbardziej cieszę się, że znów będziemy rywalizować w mojej rodzinnej Australii, gdzie w tym roku wystartowało mnóstwo dzieciaków i dzięki temu nakręcili się na więcej.

Caroline Buchanan
Król i Królowa Crankworx 2022: Bas van Steenbergen i Caroline Buchanan, Crankworx Rotorua 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

To było kilka szalonych lat ścigania, ale zdecydowanie były to moje ulubione sezony. Zdecydowanie czuję się dobrze i cieszę się, że trochę odpocznę od roweru. Do Nowej Zelandii lecę już pod koniec stycznia, więc będę miał mnóstwo czasu na aklimatyzację i treningi. W przyszłym sezonie bardziej chcę skupić się na zjazdach, bo po prostu muszę być na nich szybszy.

Bas van Steenbergen
Emil Johansson, Crankworx Cairns 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Z każdą kolejną imprezą co roku uczę się co raz więcej i to daje mi tylko motywację do dalszej pracy nad sobą. Mnóstwo zawodów na całym świecie w ramach jednej serii sprawia, że nie mogę się doczekać rozpoczęcia sezonu, tym bardziej, że w mijającym roku było sporo nowości, które przerodziły się w naprawdę fajne rzeczy.

Emil Johansson
Valentina Höll, Crankworx Innsbruck 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Nie mogę się doczekać aż stanę na starcie kolejnego Crankworxa, oczywiście pod warunkiem, że wpasuje się on w mój kalendarz haha. Zawsze lubię spróbować nowych dyscyplin i jeździć na zawody poza Europę. Nigdy nie byłam w Nowej Zelandii, więc zapowiada się naprawdę dobra wycieczka!

Vali Höll

Wszystkie szczegóły i informacje na temat serii Crankworx World Tour, można znaleźć na oficjalnej stronie: crankworx.com

Jordy Scott vs Kialani Hines vs Michaela Hajkova vs Caroline Buchanan, Crankworx Whistler 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Co działo się na Crankworx w 2022 roku?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr