Tegoroczna seria Crankworx World Tour przygotowuje się do startu w sezon 2023. Pierwszy przystanek odbędzie się w Nowej Zelandii w dniach 18-26 marca, a zawodnicy będą walczyć w dobrze znanej lokalizacji – Rotorua. Jest to swoisty powrót do korzeni, ponieważ właśnie to miejsce zawsze rozpoczynało sezon, a w minionym roku, wyjątkowo Rotorua kończyła zmagania.

Timothe Bringer / zdjęcie: Jay French

Po raz pierwszy w historii festiwali Crankworx, przeprowadzona zostanie transmisja na żywo z zawodów zjazdowych. Dzięki ekipie Red Bull TV będzie można śledzić zmagania na słynnej trasie w lasach Whakarewarewa oraz Titokorangi. Zawody RockShox Taniwha Downhill zapowiadają się na bardzo mocno obsadzone przez zawodników ze światowej czołówki, a tutejsza trasa jest znana z dużych prędkości, wysokiego ryzyka oraz dostarczania mnóstwa adrenaliny.

Zawody zjazdowe nie tylko rozpoczną festiwal Crankworx Rotorua 2023, ale będą również początkiem międzynarodowego sezonu startów. Tą rolę Rotorua grała przez sześć lat (2015-2020) i tylko w czasach pandemii dokonano korekty terminów.

Sam Blenkinsop vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

Festiwal Crankworx na start sezonu to zawsze piękna sprawa. Oglądanie wszystkich pro zawodników w moim domowym mieście oraz rywalizowanie z nimi na samym początku roku to świetna rzecz i warto to obejrzeć. Cieszę się, że będę tego częścią i grunt to dobrze wejść w sezon.

Jenna Hastings

Rejestracja zawodników została właśnie otwarta, zarówno dla kategorii PRO jak i kompletnych amatorów. Na liście startowej można znaleźć już takich zawodników jak Loris Vergier, Neko Mullaly czy Kade Edwards. Pierwszy z nich weźmie udział w zawodach Crankworx Rotorua po raz pierwszy od 2015 roku, a pozostali dwaj po raz pierwszy wezmą udział w pełnym festiwalu.

Guy Johnston / zdjęcie: Clint Trahan

Szczegóły rejestracji dla zawodników na takie zawody jak Air DH, Dual Slalom, Downhill czy Pump Track CWNEXT można znaleźć na stronie: crankworx.com/athletes/locations/rotorua/

Pełen harmonogram festiwalu można znaleźć z kolei na stronie: crankworx.com/rotorua/schedule/

Zdjęcie: Clint Trahan

Harmonogram festiwalu Crankworx Rotorua 2023 (gwiazdką zaznaczone transmisje LIVE przez Red Bull TV):

  • 19 marzec, RockShox Taniwha Downhill*
  • 23 marzec, Official New Zealand Whip Off Championships
  • 24 marzec, Speed & Style Rotorua*
  • 22 marzec, Crankworx Rotorua Air DH (back in the mix!)
  • 25 marzec, Specialized Dual Slalom Rotorua*
  • 25 marzec, Crankworx Rotorua Pump Track Challenge presented by Torpedo7*
  • 26 marzec, Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza*

Bilety są dostępne na stronie: crankworx.com/rotorua/passes/

Zawodnicy

Moje cele na 2023 rok to po prostu jeździć jak najlepiej i dobrze się bawić. Chcę spróbować wystartować w zawodach Speed & Style, ale nie wiem czy we wszystkich. W każdym razie chcę powalczyć o tytuł Królowej Crankworxa, więc będę potrzebować punktów.

Przeszłam pełną drogę od nakręconej młodziczki, więc teraz staram się być tą osobą, na którą warto patrzeć. Moje pierwsze lata podczas Crankworxa to był pełny tryb fanki, miałam białą koszulkę, na której zbierałam autografy i byłam z tego dumna. Teraz jestem jedną z tych, która się podpisuje… i to dziwne dla mnie uczucie! Cieszę się, że mogę brać udział w Crankworx World Tour i pokazywać dzieciakom, że każdy z nich może się tu znaleźć.

Jenna Hastings (lokalna zawodniczka z Rotorua, 7x na podium Crankworx, Mistrzyni Świata DH Juniorek)
Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Obecnie czuję się dobrze i dopiero wjeżdżam się w sezon. Byłem w Hiszpanii przez ostatnich kilka tygodni, więc mogłem zrobić tam dobrą rozgrzewkę. Start w Rotorua będzie super, tamtejsza trasa będzie gotowa na 100% i nie mogę się doczekać rywalizacji.

Dobra zabawa to zawsze mój cel numer jeden, ale w końcu chciałbym wygrać swoje pierwsze zawody Crankworx, więc to jest mój cel na ten sezon, aby zrobić to przynajmniej raz. To byłaby super sprawa i jestem bardzo zmotywowany! Oczywiście konkurencja nie śpi i trenuje bardzo mocno, więc będę musiał dać z siebie wszystko i zobaczymy jak wyjdzie.

Ubiegłoroczny tor został kompletnie przebudowany i na niektórych przeszkodach nie mogliśmy zbytnio potrenować z powodu pogody. Miałem trochę inne triki w głowie, ale pogoda spłatała nam dużego figla, więc mam nadzieję, że tym razem będzie lepiej.

Z całą pewnością przyjadę do Nowej Zelandii kilka tygodni wcześniej, bo chcę trochę posufrować, pozwiedzać i po prostu nacieszyć się tym egzotycznym krajem.

Erik Fedko (2 miejsce podczas Mistrzostw Śwaita Crankworx FMBA Slopestyle 2022, 7x podium Crankworx Slopestyle)
Erik Fedko / zdjęcie: Jay French

W nadchodzących tygodniach ogłoszona zostanie lista pre-kwalifikowanych zawodników na konkretne zawody, które obejmują zaproszenia.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie: crankworx.com

Co działo się na Crankworx w 2022 roku?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr