W dniach 21-25 czerwca odbędzie się jedyny europejski przystanek serii Crankworx World Tour. W austriackim Innsbrucku będzie miał miejsce festiwal Crankworx Innsbruck, który będzie można oglądać na żywo na Red Bull TV.

Po dwóch rundach, które odbyły się w Rotorua i Cairns, sytuacja w wyścigu o tytułu Króla i Królowej Crankworxa prezentuje się następująco:

Król i Królowa Crankworx

  1. Bas van Steenbergen (Kanada) – 481 // Caroline Buchanan (Australia) – 606
  2. Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) – 409 // Jenna Hastings (Nowa Zelandia) – 580
  3. Jackson Frew (Australia) – 398 // Martha Gill (Wielka Brytania) – 414

Listę zgłoszonych zawodników do poszczególnych eventów oraz rozkład jazdy festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie: crankworx.com/innsbruck/schedule

Jackson Goldstone / zdjęcie: Clint Trahan

Official European Whip-Off Championships presented by POC

21 czerwca, środa, 18:45, lista zawodników

W ubiegłym roku w zawodach na najlepszy lot bokiem triumfowali Jackson Goldstone i Robin Goomes. Podczas tegorocznej edycji możemy spodziewać się, że będą chcieli obronić swoje tytuły i oboje już potwierdzili swoją obecność na imprezie.

Valentina Höll vs Nina Hoffmann / zdjęcie: Clint Trahan

Crankworx Innsbruck Dual Slalom

22 czerwca, czwartek, 18:30, lista zawodników

Ubiegłoroczne zawody były rozgrywane w ulewnym deszczu, co sprawiło, że trasa była jednym wielkim lodowiskiem i zawodnicy z trudem utrzymywali się na rowerach. W takich warunkach triumfowali Andreas Kolb i Nina Hoffmann.

Tomas Lemoine vs Kade Edwards / zdjęcie: Clint Trahan

Crankworx Innsbruck Speed & Style

23 czerwca, piątek, 18:00, lista zawodników

W 2021 roku Robin Goomes po raz pierwszy wykonała backflipa podczas kobiecych zawodów Speed & Style i tym samym przeszła do historii dyscypliny. Od tamtej pory jest uznawana za jedną z faworytek do zwycięstwa w tej widowiskowej dyscyplinie. Z kolei w ubiegłym roku Tomas Lemoine wygrał zawody Speed & Style po raz szósty i tym samym potwierdził swój status najbardziej utytułowanego zawodnika tej konkurencji.

Dawid Godziek / zdjęcie: Clint Trahan

Thule Slopestyle Innsbruck

24 czerwca, sobota, 12:30, lista zawodników

Poprzednie zawody Slopestyle w Innsbrucku przeszły do historii dzięki Emilowi Johanssonowi, który uzyskał tu najwyższą notę w całej historii slopestyle’u – 98pkt. W tym roku Emil ponownie dominuje, ale po piętach depcze mu Dawid Godziek, który obecnie wydaje się być jedynym zawodnikiem mogącym przerwać świetną passę Emila. Na starcie w Innsbrucku zobaczymy także Szymona Godźka, a transmisja z zawodów zostanie przeprowadzona z polskim komentarzem na antenie Red Bull TV.

Natalia Niedźwiedź / zdjęcie: Mateusz Szachowski

Crankworx Innsbruck Pump Track Challenge presented by Raiffeisen Club

24 czerwca, sobota, 18:30, lista zawodników

W trakcie edycji 2022 mogliśmy ekscytować się walką Natalii Niedźwiedź, która pokazała się z bardzo dobrej strony. W tym roku niestety nie zobaczymy jej na starcie, ale za to będziemy trzymać kciuki za Gustawa Dądelę! Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić tegoroczną rywalizację, organizatorzy przygotowali kompletnie nowy pumptrack, który będzie krótszy, ale za to dużo szybszy i bardziej widowiskowy.

Valentina Höll / zdjęcie: Clint Trahan

RockShox Downhill Innsbruck presented by deuter

25 czerwca, niedziela, 15:30, lista zawodników

Ubiegłoroczne zawody zjazdowe były jak mały Puchar Świata DH. Na starcie zjawiło się sporo zawodników, którzy na co dzień ścigają się w najważniejszej serii zjazdowej na świecie, a festiwal Crankworx wypadł tuż po trzeciej rundzie Pucharu Świata DH 2022 w Leogangu. W tym roku zapowiada się podobna sytuacja, ponieważ festiwal będzie miał miejsce między rundami w Leogangu i Val di Sole.

Crankworx Innsbruck 2022

Oprócz wymienionych wyżej imprez, w trakcie festiwalu Crankworx Innsbruck będą miały miejsce takie zmagania jak Scrub Off, Braap Off czy kompletna nowość w tym roku: Slope Jam dla pań, który odbędzie się na trasie slopestyle’owej.

Pełny program imprezy: crankworx.com/innsbruck/schedule

Poprzednio na Crankworx World Tour:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr