„Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam!” – to właśnie dziś przypada setna rocznica urodzin japońskiej marki Shimano. Mało która firma na świecie może pochwalić się takim długim stażem, a gdy ograniczymy się tylko do świata rowerowego, to Shimano jest prawdziwym rodzynkiem. Korzystając z pięknego jubileuszu zobaczmy, jak wyglądała historia marki.
— 1921 —
— 1922-1951 —
— 1956-1957 —
Pierwszym wielkim krokiem w rozwoju firmy była pierwsza przerzutka. Prosty mechanizm zmiany biegów umożliwiał skorzystanie z trzech przełożeń. Krótko po tym, w roku 1957, Shimano zaprezentowało tylną piastę z trzema wewnętrznymi przełożeniami.
— 1958 —
— 1961-1972 —
Kolejne lata pod rządami drugiego prezesa w historii, Shozo Shimano, to dynamiczny rozwój i ekspansja na światowe rynki. W 1961 roku po raz pierwszy zaprezentowano 3-biegową piastę podczas International Toy and Cycle Show w USA, a cztery lata później w Nowym Jorku został otwarty amerykański oddział Shimano. W 1972 roku w niemieckim Dusseldorfie zarejestrowany został europejski oddział Shimano Europe GmbH.
Na początku lat 70-tych w prefekturze Yamaguchi otwarta została nowa fabryka, a moce produkcyjne wzrosły do 50 tysięcy sztuk miesięcznie. Powstała również „rybna dywizja” Shimano, która idealnie wpisała się w propagowanie zdrowego trybu życia oraz zwiększanie zewnętrznej aktywności.
— 1973-1976 —
1973 rok to dwa ważne wydarzenia dla marki. Pierwszym było uruchomienie fabrycznego zespołu Shimano Racing Team Japan oraz aktywny sponsoring kolarstwa w Europie.
Drugim wydarzeniem było natomiast zaprezentowanie pierwszej kompletnej grupy komponentów Shimano DURA-ACE dla rowerów szosowych. Istotną nowością był pierwszy aluminiowy mechanizm korbowy w historii firmy.
Zaledwie rok później do oferty weszła tylna przerzutka z systemem pozycjonowania Positron. Pojawiła się indeksacja przerzutki i był to pierwszy duży krok w kierunku standaryzacji systemów zmiany biegów w rowerach. Z kolei w 1976 roku zaprezentowano pierwszą piastę z popularnym do dziś bębenkiem. Dzięki temu wymiana tylnych zębatek stała się łatwiejsza, a przy okazji zdecydowanej poprawie uległa wytrzymałość tylnych osi.
— 1980-1986 —
Początek lat 80-tych to prezentacja pierwszej aerodynamicznej grupy komponentów szosowych DURA-ACE AX oraz pierwszej w historii firmy grupy przeznaczonej do rowerów górskich.
W tym samym roku na rynku zadebiutowała również grupa Shimano 105. Shimano DEORE XT stała się pierwszą grupą wyznaczającą standardy dla dynamicznie rozwijającego się kolarstwa MTB.
W 1984 roku wprowadzony został standard SIS (Shimano Index System). Pierwszą grupą w jakiej się pojawił była szosowa DURA-ACE, ale już w 1986 roku SIS pojawił się w grupie DEORE XT. Czym jest SIS? Poprzednie typy manetek posiadały płynną regulację naciągu linki, a SIS wprowadził wyznaczoną ilość pozycji w jakich można ustawić linkę przerzutki, która odpowiadała zarazem ilości biegów w rowerze. Płynność działania oraz jakość zmiany biegów nigdy nie była tak dobra.
Również w 1986 w grupie Shimano 105 pojawiła się klamka hamulcowa z systemem SLR (Shimano Linear Response). Dzięki wprowadzeniu specjalnej sprężyny do klamki, użytkowanie hamulca nigdy nie było takie łatwe i dokładne, a przy okazji zmniejszono zużycie linki hamulcowej.
— 1987- 1991 —
W 1987 roku na rynku zadebiutował hamulec rolkowy, który dzięki szczelnej, zamkniętej konstrukcji z miejsca stał się pierwszym wyborem wśród codziennych użytkowników rowerów miejskich. Wraz z nadejściem kolejnego sezonu pojawiła się też technologia HG (Hyperglide). Od teraz wszystkie zęby w kasetach miały specjalny kształt i podcięcia, które zwiększały precyzję zmiany przełożeń w każdych warunkach.
Debiut zintegrowanej klamkomanetki przypadł na początek roku 1990. Mechanizm z powodzeniem stosowany głównie w rowerach szosowych zrewolucjonizował sposób obsługi hamulca oraz dźwigni zmiany biegów za pomocą jednej przekładni.
W tym samym roku na rynku pojawiły się pierwsze buty Shimano z systemem SPD (Shimano Pedaling Dynamics), które drastycznie zwiększyły komfort użytkowania wielu rowerzystów. Z kolei w 1991 roku, na 70-lecie istnienia marki, na rynku pojawiła się grupa komponentów Shimano XTR. W tym samym roku oficjalnym motto marki zostało hasło „Bliżej natury, bliżej ludzi” (Closer to nature, closer to people).
— 1992-1995 —
— 2001 —
— 2010-2021 —
Rok 2010 to prezentacja technologii Ice Technologies. Tarcze hamulcowe wykonane są z trzech warstw: stali nierdzewnej, aluminium i stali nierdzewnej, i tym samym gwarantują lepsze odprowadzanie ciepła. Z kolei klocki posiadają dodatkowe użebrowanie rozpraszające ciepło. W skrócie, technologia ICE wydłuża okres eksploatacji klocków, redukuje hałas i zanik siły hamowania, a przy tym zachowuje niską wagę komponentów.
W tym samym roku pojawił się elektroniczny system wspomagania napędu Shimano STEPS (Shimano Total Electric Power System), ale na rynku zadebiutował dopiero cztery lata później. Tym samym rowery eMTB stały się faktem, a rowerzyści zyskali zupełnie nowe możliwości.
W 2018 roku do komponentów Shimano wprowadzona została unowocześniona technologia Hyperglide, czyli Hyperglide+. Dzięki zastosowaniu tego systemu zwiększyła się szybkość i jakość zmiany przełożeń oraz poprawiła się płynność działania napędu.
Ostatnim z ważnych i przełomowych wydarzeń w historii marki Shimano jest wprowadzenie do sprzedaży 12-rzędowych napędów. Wpierw pod koniec 2018 roku na rynku pojawiła się najwyższa grupa XTR M9100, a w maju 2019 roku zaprezentowane zostały grupy komponentów XT M8100 oraz SLX M7100. Dokładnie rok później ofertę uzupełniła budżetowa grupa DEORE M6100.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej?
Wejdź na jubileuszową stronę shimano.com/100th
Przeczytaj nasze testy:
- Testujemy grupę komponentów Shimano SLX M7100 – napęd
- Testujemy grupę komponentów Shimano SLX M7100 – hamulce
- Shimano MT800 – manetka sztycy
- Buty Shimano GR9 – podsumowanie testu
- Pedały SPD Shimano Saint M820
- Buty Shimano MW7 – Winter Is Coming
- Hamulce tarczowe Shimano XT M8120
- TEST: 12-rzędowy napęd Shimano XT M8100
- Podsumowanie testu hamulców tarczowych Shimano XT M8020
- TEST: pedały platformowe Shimano XT M8040
- Pedały SPD Shimano XTR PD-M9120 – podsumowanie testu
- Pedały platformowe Shimano Saint M828
- Buty shimano AM7
O marce Shimano
Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze
Oficjalna strona: shimano.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube